Wszystko o tabletkach antykoncepcyjnych
Zdrowie i Ty

Wszystko o tabletkach antykoncepcyjnych

Bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji

Funkcjonowanie we współczesnym świecie nie jest łatwe. Tempo życia każdego z nas cały czas się zwiększa. Często kobiety starają się nadążyć za tym wszystkim i przy okazji pragną być nowoczesne i niezależne. Samo powodzenie w miłości już nie wystarcza i obecnie płeć piękna dąży do tego, aby połączyć realizację uczuć z sukcesem zawodowym. Aby zatem osiągnąć te cele i brać z życia jak najwięcej przyjemności, kobiety decydując się na współżycie z mężczyzną, coraz częściej decydują się na kurację hormonalną, która ma skutecznie zapobiegać ciąży. Powody, dla których niechęć do posiadania dzieci stale się zwiększa są przeróżne. Od wymagającej

pracy, poprzez brak instynktu macierzyńskiego, zakończenie planów rodzicielskich, po zwykłą wygodę. Ale czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych jest takie proste i bezpiecznie jak wydaje się większości kobiet?

Pierwsze badania nad tym rodzajem antykoncepcji pojawiły się już w roku 1960. W Polsce tabletki antykoncepcyjne można było kupić dopiero 6 lat później, czyli w 1966 roku. Pigułki te zazwyczaj stosuje się, gdy kobieta wybierze taki rodzaj zabezpieczenia, lub poleci jej to lekarz. Wizyta u specjalisty jest bardzo ważnym elementem w skutecznym zapobieganiu ciąży. Główny błąd jaki współcześnie popełniają kobiety to poszukiwanie informacji o tej formie antykoncepcji w Internecie, na różnych forach, blogach czy u znajomych i podejmowanie jej na własną rękę. Mimo, że można się stamtąd dowiedzieć gdzie, za ile i jakie tabletki można kupić, to nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Złe dopasowanie pigułek do kondycji organizmu może skutkować wieloma powikłaniami czy uszczerbkiem na zdrowiu. Zabawa hormonami jest bardzo niebezpieczna, dlatego tak ważne jest, by przed użyciem tabletek skonsultować się z lekarzem oraz zrobić odpowiednie badania. Co prawda leki przeciwdziałające ciąży są obecnie o wiele mniej szkodliwsze niż było to kilkanaście lat temu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie efekty wynikające z zażywania nieodpowiednich pigułek mogą skutecznie zakłócić prawidłową gospodarkę hormonalną organizmu na bardzo długi czas.

Należy też wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, różniących się pod względem zawartości estrogenu i progesteronu. Pierwszą odmianą są te jednofazowe. Charakteryzują się tym, iż każda tabletka ma taką samą dawkę hormonów. Inne są dwufazowe i ich działanie opiera się na dwóch rodzajach pigułek. Jedne posiadają same estrogeny lub dodatkowo niewielką ilość progesteronu, a drugie zaś mają oba te hormony. W tym przypadku należy zużyć wszystkie tabletki pierwszego rodzaju, po czym rozpocząć zażywanie rodzaju drugiego. Po ich skończeniu należy zrobić 7 dni przerwy. Istnieją też tabletki trójfazowe, których

działanie opiera się na stosowaniu aż 3 wersji tabletek z różną dawką hormonów. Zazwyczaj środkowy rodzaj posiada większą ilość estrogenu, a następne wersje mają już większe porcje progesteronu.

Jak stosować środki antykoncepcyjne?

Gdy już zdecydujemy się na tą metodę antykoncepcji i zaczniemy używać tabletek, należy na samym początku dokładnie przeczytać ulotkę, jeśli chcemy uzupełnić informacje, które podał nam lekarz. Zawarte są w niej ważne kwestie związane z ich stosowaniem czy efektami związanymi z nieprawidłowym użytkowaniem. Zazwyczaj schemat korzystania z tabletek opiera się na zażywaniu ich od pierwszego dnia cyklu przez 21 dni. Następnie potrzebna jest przerwa trwająca 7 dni po której ponownie przed 21 dni należy stosować wybrane pigułki. W początkowym stadium tej formy antykoncepcji mogą pojawić się niepokojące objawy np. w postaci plamienia, lecz wynika to z faktu, iż jest to okres adaptacyjny. Aby zachować odpowiednio skuteczną ochronę, należy bezwzględnie pamiętać o systematycznym zażywaniu pigułek. Gdy jednak używamy ich przez kilka lat warto zrobić też większą, nawet kilku miesięczną przerwę. Kobiety, które nie odczuwają stuków ubocznych mogą z niej zrezygnować, lecz niewątpliwie taki dłuższy odpoczynek dla organizmu bardzo służy zdrowiu. Nie poleca się także stosowania tabletek przez bardzo długi okres, choć są i kobiety, które używają ich przed dobre 10-15 lat i są cały czas w dobrej kondycji hormonalnej. Takie sytuacje są też dopuszczalne, lecz wyłącznie z systematyczną konsultacją lekarską.
Zdrowe i niepalące kobiety mogą korzystać z tabletek nawet do 55 roku życia. Ze względu na skład pigułek nie powinny zażywać

osoby bardzo młode, przed okresem pełnoletności, ponieważ ich gospodarka hormonalna dopiero się rozwija i zanim się unormuje, każda ingerencja lekami może poważnie wpłynąć na późniejszy stan organizmu. Często zdarza się jednak, że lekarze przepisują leki antykoncepcyjne nastolatkom, jeśli zmagają się one z bardzo bolesnym i nieregularnym miesiączkowaniem. Inne pozytywne strony stosowania tabletek antykoncepcyjnych, poza ochroną przed ciążą to m.in. zmniejszenie objawów trądziku, ogólna poprawa kondycji cery czy nawet mniej przetłuszczające się włosy związane z hamowaniem przez hormony produkcji łoju. Istnieją też jednak sytuacje, w których działanie pigułek zostaje osłabione, np. przy nadwadze, spożyciu dużej dawki alkoholu lub występowaniu wymiotów i biegunek, kiedy to istnieje możliwość nie dotarcia odpowiedniej ilości hormonów do krwi albo ich wydalenia. Mniejsza skuteczność możne być spowodowana także silnymi lekami odchudzającymi lub antybiotykami. Szczególnie w tym ostatnim przypadku badania wykazały, że kiedy stosuje się tak mocne lekarstwa przy wykorzystywaniu antykoncepcji tabletkami, ryzyko zajścia w ciąże jest bardzo duże.

Jednym z najbardziej polecanych rodzajów pigułek antykoncepcyjnych jest Sylvie20, ze względu na skuteczne działanie, niską cenę (około 20 złotych) i rzadkie występowanie skutków ubocznych takich jak bóle głowy, zmiany nastroju czy spadek libido. Środki hormonalne w postaci tabletek są drugą w kolejności metodą antykoncepcji, która jest potocznie znana i używana. Badania TNS OBOP z 2005 roku potwierdzają również tezę, iż coraz więcej Polaków uznaje tą formę przeciwdziałania ciąży za coś zasadniczo dobrego i zdecydowanie postuluje za tym, aby te leki były bezpłatne. Co ciekawe, więcej osób chciałoby, aby to właśnie tabletki antykoncepcyjne, a nie prezerwatywy były refundowane przez państwo. Ta postawa ludzi, wskazuje na coraz większą akceptację stosowania środków hormonalnych i zapewne tendencja ta będzie wciąż się zwiększała. Nie należy się jej bać i praktycznie każda z kobiet może z niej skorzystać, po ówczesnej wizycie u specjalisty. Zanim jednak podejmiemy ten krok, warto osobiście przemyśleć sens stosowania antykoncepcji i jej konsekwencje.

No related posts.

Tag: Antykoncepcja i płodność    KOBIETA    sex

You may also like...