Wszystko o cytologii
Piękno

Wszystko o cytologii

Wszystko o cytologii

Cytologia to obecnie powszechnie stosowane przez kobiety badanie, które umożliwia ocenę składu poszczególnych komórek oraz środowiska w którym się one znajdują. Zaledwie w 19 wieku badanie to stało się metodą diagnozowania niektórych chorób medycznych. Co warto wiedzieć o tej metodzie diagnostycznej?

Na czym polega badanie cytologiczne?

Test PAP (potocznie zwany badaniem cytologicznym) jest metodą analizy komórek pobranych z szyjki macicy. Umożliwia on wykrycie nieprawidłowości występujących w tych okolicach, takich jak: zakażenie, zapalenie, różnego rodzaju nieprawidłowości, a nawet obecność komórek rakowych.

Tego rodzaju badanie jest całkowicie bezbolesne i nie powinno budzić obaw ze strony pacjenta. W

trakcie pobierania materiału pacjentka może odczuwać delikatne szczypanie i dyskomfort, ale nie jest to regułą.

Systematyczne badania wymazu z szyjki macicy, stanowią bardzo ważny element kobiecej opieki zdrowotnej. W tym przypadku możliwe jest wykrycie nieprawidłowości, które mogą doprowadzić do pojawienia się raka inwazyjnego w obrębie narządów rodnych kobiety.

Warto wiedzieć o tym, że większość nowotworów szyjki macicy można wcześnie wykryć, pod warunkiem, że kobieta regularnie się bada. Tak jak w przypadku większości nowotworów, wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje wysokie szanse na całkowite wyleczenie.

Test PAP jest również przydatny do wykrywania dysplazji (komórki przedrakowe) szyjki macicy oraz do wykrywania czynników predysponujących do występowania stanów zapalnych w tej okolicy. Zapalenie szyjki macicy może być spowodowane zakażeniem przez drożdże, bakterie oraz wirusy, a także zakażenie rzęsistkowicą. Stan zapalny szyjki macicy może być również wynikiem stosowanych leków oraz hormonów. Dlatego przed podjęciem leczenia warto wcześniej zbadać jego przyczynę.

Kiedy wykonać cytologię?

Wykonanie pierwszego badania cytologicznego zaleca się u kobiet po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego. Późniejszą częstotliwość wykonywania cytologii określa lekarz na podstawie wyniku pierwszego badania. Może to być okres wahający się między 6miesięcy-2 lat.

Do osiągnięcia przez kobietę 30 roku życia badanie wykonuje się częściej aniżeli w przypadku starszych kobiet. Dzieje się tak ponieważ ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u młodych kobiet jest większe, aniżeli u tych dojrzałych.

Po 30 roku życia, jeżeli wyniki badania trzykrotnie wskazują na typ I, kobieta może się badać co 3 lata. W innych przypadkach wykonywanie badania może być zalecane w krótszych odstępach czasu. Dlatego warto regularnie odwiedzać lekarza ginekologa i w razie wątpliwości konsultować się z nim w każdej sprawie.

Rak szyjki macicy to coraz częściej występujący nowotwór u kobiet. Profilaktyczne badania przesiewowe mają istotne znaczenie dla każdej kobiety i są dobrą metodą profilaktyki tego

rodzaju raka. Warto o tym pamiętać, w szczególności, że dotyczy to narządu, który umożliwia kobiecie wydanie dziecka na świat. Co więcej wczesne wykrycie komórek nowotworowych w obrębie szyjki macicy daje niemal 100% szanse na całkowite wyzdrowienie. Nie bójmy się badania cytologicznego, gdyż dzięki niemu mamy świadomość, że jesteśmy zdrowe i nic nam nie zagraża.

Podobne posty:

  • Wszystko o tabletkach antykoncepcyjnych
  • Czym jest nadżerka?
  • You may also like...