Ważny temat: terapia jodem radioaktywnym
Zdrowie i Ty

Ważny temat: terapia jodem radioaktywnym

Medycyna nuklearna robi szybkie postępy, jednak większość z nas nadal się jej boi. Warto jednak zaufać lekarzom – terapia jodem aktywnym czy promieniotwórczym (131I) jest przepisywana tylko wtedy, gdy jest konieczna i bezpieczna.

Kogo leczy się jodem promieniotwórczym?

Leczenie 131I jest stosowane u chorych z nadczynnością tarczycy oraz z powiększoną tarczycą, jeśli nadczynność nawraca lub niewskazana jest operacja. Leczenie jest bardzo proste: polega na połknięciu jednej kapsułki. U większości pacjentów nie występują żadne skutki uboczne ani spadek samopoczucia, zaś efekty leczenia pojawiają się po kilku tygodniach. Promieniowanie działa niszcząco na komórki tarczycy i powoduje hamowanie wydzielania hormonów oraz zmniejszenie gruczołu: celem jest

uzyskanie prawidłowej czynności tarczycy. Niestety, niekiedy uszkodzenia gruczołu są zbyt duże, i następuje niedoczynność tarczycy. Wówczas konieczne jest przyjmowanie do końca życia leków hormonalnych leczących niedoczynność. Wiele osób przeraża taka diagnoza, ale doświadczenia osób leczonych w ten sposób wskazują, że ich samopoczucie bardzo się poprawia po zażyciu jodu.

Ważne!

Przed podaniem dawki zrób badania! Badanie stężenia hormonów tarczycy we krwi, pomiary jodochwytności tarczycy, badanie scyntygraficzne tarczycy, badanie usg tarczycy oraz ewentualna biopsję tarczycy celem wykluczenia procesu nowotworowego

W okresie badań nie zażywaj bez zgody lekarza prowadzącego żadnych środków zawierających jod (leki, suplementy diety, kremy, jodyna)

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie mogą być poddane tym badaniom ani leczeniu jodem promieniotwórczym! Nie zaleca się zachodzenia w ciężę jeszcze przez sześć miesięcy po przyjęciu jodu.

Po podaniu leczniczej kapsułki

W ciągu pierwszych kilku dni po podaniu dawki trzeba zachować pewne środki bezpieczeństwa, związane z tym, że jod nadal krąży w Twoim organizmie i jest z niego sukcesywnie wydalany, np.: dwukrotne spłukiwanie toalety, dokładne mycie wanny lub brodzika po kąpieli, częstsze mycie rąk mydłem i wodą i wstrzemięźliwość seksualną. Przez około dwa tygodnie po zażyciu jodu należy unikać bliskich kontaktów z innymi (przytulanie, spanie w jednym łóżku), szczególnie z kobietami w ciąży oraz z małymi dziećmi. Lepiej też ograniczyć kontakty towarzyskie

Aby nie dopuścić do nadmiernego nagromadzenia jodu w organizmie przez pierwszych kilka dni należy pić dużą ilość płynów oraz ssać cukierki lub  żuć gumę dla zmniejszenia gromadzenia się jodu w śliniankach.

You may also like...

1 Comment

Comments are closed.