Wakacyjny poradnik
Zdrowie i Ty

Wakacyjny poradnik

Wakacyjny poradnik Tag: kremy do opalania    opalanie    oparzenia słoneczne

Nie zawsze możemy wziąć urlop w okresie wakacyjnym, aby pojechać na wczasy za granice. Jednak zawsze możemy poopalać się w domowym ogródku. Aczkolwiek planując wakacje warto też zaplanować co zabierzmy ze sobą do walizki. Tutaj nie jest ważny tylko strój, bowiem na Alasce mimo lata przyda nam się sweter, a w Tunezji raczej przewiewne lniane ubranie, jednakże bardzo ważna jest też podręczna kosmetyczka.
Co prawda większości mężczyzn wystarcza tylko zestaw przyborów do golenia, dezodorant i mydło, którym myją nawet włosy, ale za to panie przywiązują większą wagę nie tylko do dobrego

wyglądu na wakacjach, ale też dbają o skórę w każdych warunkach, a wakacyjne słońce jest niestety bardzo szkodliwe. I tutaj już trzeba obalić jeden mit mówiący o tym, że jedynie podczas wakacyjnej pory roku trzeba używać filtrów przeciwsłonecznych. Bzdura. Filtrów powinno się używać przez cały rok, a mimo że najmocniej czujemy na skórze promienie słońca latem to w zimie są najbardziej niebezpieczne, ponieważ słońce jest najniżej, czyli najbliżej ziemi. Podsumowując krem z filtrem powinien być używany przez cały rok jako krem bazowy lub też nakładany przed nałożeniem makijażu wyjściowego.

Aczkolwiek szczególnie latem, gdy wystawiamy się na długie przebywanie na słońcu musimy zadbać o kremy, olejki czy nawet balsamy z filtrami. Po pierwsze taki preparatem trzeba wysmarować całą rodzinę, zwłaszcza małe dzieci. Nawet jeśli wybieramy się tylko pozwiedzać promienie słoneczne i tak nas złapią, a więc smarowanie skóry kremami z filtrem nie dotyczy tylko osób plażujących. Kolejnym mitem jest teoria, że przez filtr się nie opalimy. Oczywiście opalanie będzie dłuższe, ale i bezpieczniejsze. A jeśli zależy nam na szybkiej opaleniźnie wybierzmy samoopalacz, bowiem uszkodzeń w skórze od nadmiernego lub złego opalania nie odwrócimy.

Skupmy się przez chwilę na filtrach przeciwsłonecznych, bowiem jest ich wiele rodzajów. Na jednych kremach pisze SPF5, na innych SPF50, a jeszcze inne mają oznaczenia PA+ i mają chronić od promieni UVA albo UVB czy obu razem. O co chodzi? Wysokość SPF czyli filtru dobieramy według naszego fototypu. Na przykład osoby z jasnymi oczami, włosami i cerą powinny używać przez pierwsze dni opalania filtry z przedziału 25-30, a dopiero w drugim tygodniu opalania o połowę mniejsze. Osoby z cerą śniadą ciemnymi włosami mogą używać tylko SPF 10-15 a po kilku dniach nawet filtru o wartości 5. Natomiast osoby z ciemna cerą i ciemnymi oczami, włosami

mogą zaopatrzyć się w filtr o wysokości SPF 5-10. To jest wysokość filtru, a teraz kolejna kwestia: musimy szukać filtrów chroniących zarówno przed promieniami UVB i UVA jednocześnie, bowiem oba typy promieni są szkodliwe.

A co z dziećmi? Dla dzieci przeznaczone są również kosmetyki z filtrami ochronnymi, ale najczęściej zaczynającymi się o wartości SPF 35. Aczkolwiek nie zaszkodzi dziecka wysmarować sunblockerem czyli filtrem o wysokości co najmniej 50. Na azjatyckim rynku kosmetyków dostaniemy też wyższe filtry. Ale sunblocker przyda się też nam do posmarowania uszu, skóry pod oczami lub … łysiny, z którą borykają się panowie.
Warto zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone do wsmarowania w skórę po opalaniu. Łagodzą one podrażnienia oraz mogą chłodzić. Warto kupić też żel aloesowy, bowiem nałożony na skórę likwiduje zaczerwienienia i odbudowuje lekko poparzoną skórę. Ponadto trzeba pamiętać też o włosach i kupić specjalne szampony i odżywki z filtrami UV do stosowania szczególnie w okresie letnim.
O czym nie można zapomnieć? O nawilżaniu! Zewnętrznym, czyli kremy nawilżające i balsamy, ale też od wewnątrz, czyli pijąc wodę mineralną co najmniej w ilości 2 litrów dziennie.

 

PREPARATY NIEZBĘDNE DO OPALANIA SIĘ:

BETA KAROTEN SUN, 100 kapsułek – to suplement diety, który nada Twojej skórze brązowy odcień opalenizny oraz zmniejszy nadmierną wrażliwość ciała na słońce. Beta karoten w nim zawarty wspomoże procesy regeneracyjne organizmu, dzięki czemu spowolni proces starzenia się go, a także pozwoli na dłużej cieszyć się efektem pięknej opalenizny.

 

MUSTELA KREM OCHRONNY

SPF 50+, DO SKÓRY DELIKATNEJ I WRAŻLIWEJ, 75 ml –

hypoalergiczny krem do ochrony skóry ciała i twarzy, przeznaczony dla noworodków, niemowląt oraz dzieci, szczególnie przy pierwszym ich kontakcie ze słońcem. Chroni na zewnątrz i od wewnątrz, gdyż zawiera wysokie filtry UVA i UVB, które odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu nie wnikają one w skórę oraz nie powodują podrażnień i poparzeń.

 

THERMI ŻEL NA OPARZENIA, 75 ml – pielęgnuje skórę narażoną na oparzenia i otarcia, skłonną do podrażnień. Posiada działanie łagodzące i kojące oraz zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry.  Przeznaczony dla skóry narażonej na podrażnienia słoneczne i termiczne oraz odmrożenia. Niezbędny przy poparzeniach skóry spowodowanych nadmiernym opalaniem.

 

You may also like...

1 Comment

Comments are closed.