W jaki sposób ocenić fototyp skóry?
W jaki sposób ocenić fototyp skóry?
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W jaki sposób ocenić fototyp skóry?

Każdy człowiek posiada jeden z sześciu fototypów ustalonego wg Fitzpatricka. To istotne, aby znać swój własny fototyp, gdyż umożliwia to dobór odpowiednich kosmetyków ochronnych przeciwko promieniowaniu UV. Co więcej, w ten sposób zabezpieczamy skórę przed uszkodzeniami komórek oraz powstaniem nowotworów. Chcesz wiedzieć jaki jest Twój fototyp?

Fototypy skóry wg Fitzpatricka

Nasza skóra posiada naturalny mechanizm obronny przeciwko promieniowaniu słonecznemu. Stanowi go melanina – barwnik syntetyzowany w naskórku, który warunkuje karnację każdego człowieka oraz chroni jej komórki przed uszkodzeniami związanymi z działalnością UVA oraz UVB.

Zgodnie z klasyfikacją Thomasa B. Fitzpatricka można rozróżnić

foto202835 4 W jaki sposób ocenić fototyp skóry?

6 fototypów skóry. Klasyfikacja ta została opracowana w 1975 roku na podstawie oceny kolorytu skóry danych osób oraz jej reakcji na działanie promieniowania (oparzenia oraz opalenizna). Klasyfikacja ta służy obecnie jako wartość diagnostyczna i sprawdza się do analizy wrażliwości na słońce danej grupy osób w wielu badaniach klinicznych.

Wiedza na temat konkretnych fototypów jest bardzo istotna z tego względu, że skóra każdego z nas inaczej reaguje na działanie promieniowania UVA oraz UVB. Z tego względu u osób o różnym kolorycie skóry wskazane jest stosowanie zróżnicowanych filtrów słonecznych. Ryzyko wystąpienia oparzenia czy nowotworów skóry również istotnie się różni w przypadku poszczególnych fototypów skóry.

Dowiedz się jaki masz fototyp skóry

Fototyp I – do tej grupy zaliczamy osoby o bardzo jasnej, porcelanowej karnacji. Ich posiadacze mają najczęściej włosy w odcieniu blond bądź rudego. Charakterystyczna w tym przypadku jest zła tolerancja skóry na działanie promieniowania UV – ekspozycja na słońce kończy się zawsze oparzeniem. Skóra trudno się opala i jest podatna na rozwój nowotworów (czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy). W przypadku fototypu I konieczne jest stosowanie kosmetyków ochronnych o najwyższym współczynniku ochrony, tj. SPF 50+

>>>>  ProFlexen na ból stawów. Sprawdź, czy warto go kupić?

Fototyp II – uosób o tym fototypie skóry (jasna skóra, włosy o różnych odcieniach blondu) ekspozycja na promieniowanie słoneczne często kończy się oparzeniem skóry. W tym przypadku ryzyko wystąpienia nowotworów skóry jest również stosunkowo wysokie. Konieczne jest stosowanie filtrów o współczynniku SPF 30-50.

Fototyp III – skóra posiadaczy tego fototypu skóry ma charakterystyczny oliwkowy odcień, włosy mogą mieć odcienie ciemnego blondu lub brązu. Osoby te stosunkowo szybko się opalają, a ich skóra rzadko ulega oparzeniom. Niestety skóra również jest podatna na uszkodzenia związane z ekspozycją na słońce. W tym przypadku konieczna jest fotoprotekcja przy użyciu filtrów o SPF równym 15-30.

Fototyp IV – osoby o tym fototypie

foto202835 5 W jaki sposób ocenić fototyp skóry?

skóry bardzo łatwo opalają się, a ich skóra prawie nigdy nie ulega oparzeniom. W tym przypadku rozróżniamy typowo śniadą karnację, ciemne oczy oraz włosy. Dla tego fototypu skóry zaleca się stosowanie filtrów o współczynniku ochrony nie niższym niż SPF 15.

Fototyp V – dotyczy głównie osób rasy żółtej oraz arabów. Skóra doskonale znosi ekspozycję na słońce. Niemniej jednak, w tym przypadku również konieczne jest stosowanie filtrów o współczynniku SPF 15. Skóra pozbawiona dodatkowej ochrony w postaci kosmetyków jest podatna na występowanie czerniaka.

Fototyp VI – ten fototyp występuje u osób czarnoskórych, które nigdy nie ulegają oparzeniom słonecznym. W tym przypadku zaleca się stosowanie kosmetyków ochronnych o SPF = 15 ze względu na to, aby ochronić skórę przed wystąpieniem nowotworów.

W zależności od fototypu skóry, konieczne jest zastosowanie kosmetyku ochronnego o konkretnym współczynniku ochronnym. Produkt ten będzie nas skutecznie chronić przed oparzeniami oraz nowotworami jedynie wówczas, gdy dobierzemy go zgodnie z własnym fototypem.

 

Poprzedni artykułTrzymaj nerwy na wodzy
Następny artykułWakacyjny poradnik
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.