Układ oddechowy
Układ oddechowy
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Układ oddechowy składa się z części przewodowej, czyli dróg oddechowych, oraz części, w której następuje wymiana gazowa, czyli powierzchni oddechowej. Stosunkowo niewielki odcinek dróg oddechowych znajduje się poza obszarem płuc, z tego w klatce piersiowej mieszczą się: część dystalna tchawicy i oskrzela główne. W samym płucu drogi oddechowe są bardzo misternie rozbudowane na skutek wielokrotnych podziałów widełkowatych oskrzeli. Tchawica rozwidla się niesymetrycznie. Oskrzele główne prawe jest szersze niż lewe i odchodzi, tworząc mniejszy kąt z osią długą tchawicy w porównaniu z oskrzelem lewym. Ciała obce łatwiej trafiają przeto do oskrzela głównego prawego, a płat dolny prawy jest najczęstszą siedzibą zachłystowego

foto202842 5 Układ oddechowy

zapalenia płuc. Oskrzela główne dzielą się na płatowe, te znów na oskrzela segmentowe. Oskrzela pierwszych czterech generacji podlegają wpływowi zmian ciśnienia w klatce piersiowej. W głębokim wydechu zmniejsza się ich światło. W przebiegu dalszych podziałów, których liczba sięga zwykle siedmiu generacji, kaliber oskrzeli stopniowo zmniejsza się. Średnica małych oskrzeli zmniejsza się do 1 mm. Łączna powierzchnia przekroju każdej kolejnej generacji wzrasta jednak wyraźnie. Łączna powierzchnia przekroju oskrzeli o średnicy 1 mm jest blisko ośmiokrotnie większa od powierzchni przekroju oskrzeli płatowych.

>>>>  African Mango 6000 - opinie na temat tabletek odchudzających
Poprzedni artykułPodtrzymywanie aktywności
Następny artykułSekwestry płucne
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.