U kobiet w ciąży niedoczynność tarczycy
U kobiet w ciąży niedoczynność tarczycy
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Niedoczynność tarczycy w trakcie ciąży 

Niedoczynność tarczycy polega na przestaniu produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny) przez tarczycę. Jedynymi z najczęstszych przyczyn tego stanu jest brak jodu albo choroba Hashimoto.

 

Jak często zostaje wykryta niedoczynność tarczycy u kobiet w ciąży?

Niedoczynność tarczycy niestety zostaje wykryta tylko mniej więcej u 0,5% kobiet. Natomiast u 2% – 3% zostaje wykryta postać subkliniczna czyli jest to stan, który jest zapowiedzią pełnej niedoczynności tarczycy w ciąży. Rozpoznajemy ten stan za pomocą dania krwi, w którym możemy zaobserwować podwyższone TSH względem prawidłowych stężeń hormonów tarczycy czyli tyroksyny i trójodotyroniny. Trzeba również zwrócić uwagę na

foto20288 4 U kobiet w ciąży niedoczynność tarczycy

fakt, że nawet wykrycie postaci subklinicznej także niesie możliwość powikłań w trakcie ciąży. Również nie można zlekceważyć faktu, że kobiety które chorują na chorobę autoimmunologiczną mają większe szansę zachorować na chorobę Hashimoto.

 

Objawy niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży.

W trakcie ciąży bardzo trudno jest rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy ponieważ są one bardzo nietypowe. Takimi chyba najpopularniejszymi objawami to:

– zaparcia
– senność
– uczucie zimna
– szybki wzrost masy w porównaniu do tygodnia ciąży
– sucha skróra

Niektóre z powyższych objawów są trudne do zdiagnozowania ponieważ są one typowe dla ciąży na przykład uczucie zmęczenia.

 

Leczenie niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży

Kobieta planująca zajście w ciąże powinna zgłosić ten fakt swojemu lekarzowi endokrynologowi. Ponieważ podczas ciąży nasz organizm potrzebuje większej dawki lewotyroksyny, wtedy lekarz powinien nam zwiększyć dawkę o około 30%-50%. Bardzo ważne jest aby nie powstał niedobór hormonu dlatego lekarz stopniowo powinien nam zwiększać dawkę, żeby otrzymać zamierzony efekt czyli aby nie zabrakło hormonów tarczycy.

Jeżeli niedoczynność tarczycy zostanie wykryta u kobiety w trakcie ciąży, lekarz powinien jak najszybciej starać się uregulować poziom hormonów tarczycy w organizmie kobiety podając już dawkę lewotyroksyny, która ma być docelowa.

>>>>  5 Bytomski Półmaraton – relacja.

Po porodzie, dawka lewotyrkosyny powinna zostać zmniejszona do tej, która była przed ciążą aby nie powstał nadmiar hormonów w naszym organizmie.

 

Skutki nieleczenia niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży

Nie leczona lub źle leczona niedoczynność tarczycy, może być bardzo przykra w skutkach. Może prowadzić do poronienia, krwawienia poporodowego, odklejenia łożyska, niedokrwistości czy nawet bezpłodności.

Na uwagę zasługuje fakt, że niedoczynność tarczycy może być bardzo niebezpieczna dla naszego dziecka. Polega to na tym, że dziecko, nie produkuje, hormonów tarczycy przez co ma niedobór i zaczyna korzystać z hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny matki. Niedobór

foto20288 5 U kobiet w ciąży niedoczynność tarczycy

tych bardzo ważnych hormonów dla dziecka, może powodować w nim upośledzenie psychofizyczne, zaburzenia oddechowe, a w przyszłości dziecko może mieć problem z nauką.

Pamiętaj, że warto przebadać pod względem TSH. Takie badanie nie jest, skomplikowane ani nie trwa długo a naprawdę może wiele nam wyjaśnić.

Poprzedni artykułBudowa tarczycy
Następny artykułAngelina Joli wybrała mastektomię. Ale wystarczą regularne badania piersi
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.