Sekwestry płucne
Sekwestry płucne
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Mechanizm powstawania sekwestrów płucnych przypisywany jest przetrwaniu zaopatrzenia na czyniowego przez odgałęzienia tętnicy głównej w regionach organogenezy płucnej, które całkowicie utraciły łączność z układem rozgałęzień pierwotnej cewy endodermalnej. Sekwestry płucne mogą być terenem zmian zapalnych. Mogą też nie dawać objawów klinicznych przez wiele lat. Przetokowatość tętniczo-żylna. Przetokowatość tętniczo-żylna płuc może się ujawnić klinicznie już we wczesnym dzieciństwie, może też dać znać o sobie dopiero w latach późniejszych. Anatomicznie jest to jamisty guz wypełniony krwią. Składa się z labiryntu zatok, do których krew doprowadza zwykle jedna większa gałąź tętnicy płucnej, odprowadza zaś żyła. Niekiedy krew jest doprowadzana do guza przez odgałęzienie

foto202899 1 Sekwestry płucne

tętnicy oskrzelowej, a nawet tętnicy międzyżebrowej. W badaniu mikroskopowym naczyń występujących w guzie z reguły nie można odróżnić tętnic od żył. Zjawiskiem charakterystycznym jest ogniskowy nadmiar włókien mięśniowych gładkich przy równoczesnym ogniskowym zupełnym ich braku w ścianie zatok naczyniowych. Powolnie rosnące guzy mieszczą się najczęściej pod opłucną w płacie dolnym po stronie prawej, bądź w płacie środkowym. Zwykle przetokowatość tętniczo-żylna płuc jest zjawiskiem mnogim.

>>>>  Maski z glinką Ziaja
Poprzedni artykułUkład oddechowy
Następny artykułZaspokojenie innych
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.