Płukanie żołądka może uratować życie
Płukanie żołądka może uratować życie
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Płukanie żołądka jest niekiedy zabiegiem ratującym życie. Stosuje się go w celu usunięcia z żołądka spożytych leków lub innych środków, które mogły zatruć organizm. Oczywiście, zabieg ten nie należy do przyjemnych, jednak czasem jest jedyną formą pomocy, jaka może zostać udzielona poszkodowanemu.

Wskazania do wykonania płukania żołądka

Jedynym wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest spożycie znacznej ilości środka trującego, mogą to być niektóre narkotyki, leki, alkohol itp. Podjęcie decyzji o płukaniu żołądka powinno nastąpić w ciągu godziny od zażycia szkodliwej substancji, gdyż mniej więcej w takim czasie następuje jej wchłonięcie z żołądka do organizmu.

Przeciwwskazania do wykonania płukania żołądka:

  foto202839 4 Płukanie żołądka może uratować życie

 • Zatrucie substancjami żrącymi – w takim przypadku wywołanie cofnięcia się substancji z żołądka jest absolutnie zabronione, gdyż grozi przedziurawieniem tkanek przewodu pokarmowego.
 • Zatrucie substancjami lotnymi, detergentami i innymi – w takim przypadku istnieje ryzyko zachłyśnięcia się danym środkiem, co może spowodować rozwój chemicznego zapalenia płuc.
 • Istniejące ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
 • Znaczne pobudzenie psychoruchowe oraz rozdrażnienie pacjenta, które może utrudnić jego współpracę z lekarzem.

Przebieg zabiegu

W zależności od stanu pacjenta, zabieg rozpoczyna się inaczej i wykonuje się go w innej pozycji. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, lekarz powinien wykonać intubację dotchawiczą. Jeśli jest przytomny, ale nie można z nim nawiązać kontaktu, układa się go w pozycji ukośnej z głową położoną niżej niż reszta ciała, w przypadku gdy jest jest całkowicie przytomny zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej.

Aby rozpocząć zabieg, lekarz musi podać pacjentowi atropinę, która zapobiega odruchowemu kurczeniu się strun głosowych, następnie do żołądka zostaje wprowadzony specjalny zgłębnik – może być cienki bądź gruby. Koniec zgłębnika zostaje pokryty żelem z lidokainą, co ma na celu miejscowe znieczulenie chorego. Rurka może być wprowadzona przez nos lub też przez usta, gdzie zostaje przytwierdzona plastrami. Na końcu zgłębnika znajduje się lejek, którym lekarz dostarcza wodę do żołądka (ok. 200-300 ml). Wraz z przesuwaniem rurki w głąb układu pokarmowego, woda w żołądku podnosi się i następuje jej przelanie. Woda miesza się z treścią żołądkową i wraca, dzięki czemu można powtarzać zabieg do uzyskania klarowności wody. Do ostatniej partii wody lekarz może dodać węgiel aktywowany, który spowoduje zebranie resztek trucizny i wydalenie jej wraz z kałem.

Możliwe powikłania po zabiegu płukania żołądka:

 • zachłystowe zapalenie płuc
 • perforacja przewodu pokarmowego
 • zaburzenia rytmu serca
 • zaburzenia wodno-elektrolitowe
 • wprowadzenie zgłębnika do tchawicy
 • podrażnienie gardła
 • nieżyt żołądka
 • uszkodzenie błony śluzowej nosa
 • krwawienie z nosa bądź z przełyku
 • foto202839 5 Płukanie żołądka może uratować życie

 • zapalenie zatok przynosowych
>>>>  Manuka Extra - opinie na temat przygotowania do uszkodzenia skóry
Poprzedni artykułSposoby na rzucenie palenia
Następny artykułJak rozpoznać, czy dziecko jest molestowane?
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.