Płukanie żołądka może uratować życie

Płukanie żołądka jest niekiedy zabiegiem ratującym życie. Stosuje się go w celu usunięcia z żołądka spożytych leków lub innych środków, które mogły zatruć organizm. Oczywiście, zabieg ten nie należy do przyjemnych, jednak czasem jest jedyną formą pomocy, jaka może zostać udzielona poszkodowanemu.

Wskazania do wykonania płukania żołądka

Jedynym wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest spożycie znacznej ilości środka trującego, mogą to być niektóre narkotyki, leki, alkohol itp. Podjęcie decyzji o płukaniu żołądka powinno nastąpić w ciągu godziny od zażycia szkodliwej substancji, gdyż mniej więcej w takim czasie następuje jej wchłonięcie z żołądka do organizmu.

Przeciwwskazania do wykonania płukania żołądka:

• Zatrucie substancjami żrącymi – w takim przypadku wywołanie cofnięcia się substancji z żołądka jest absolutnie zabronione, gdyż grozi przedziurawieniem tkanek przewodu pokarmowego.
  • Zatrucie substancjami lotnymi, detergentami i innymi – w takim przypadku istnieje ryzyko zachłyśnięcia się danym środkiem, co może spowodować rozwój chemicznego zapalenia płuc.
  • Istniejące ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
  • Znaczne pobudzenie psychoruchowe oraz rozdrażnienie pacjenta, które może utrudnić jego współpracę z lekarzem.

Przebieg zabiegu

W zależności od stanu pacjenta, zabieg rozpoczyna się inaczej i wykonuje się go w innej pozycji. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, lekarz powinien wykonać intubację dotchawiczą. Jeśli jest przytomny, ale nie można z nim nawiązać kontaktu, układa się go w pozycji ukośnej z głową położoną niżej niż reszta ciała, w przypadku gdy jest jest całkowicie przytomny zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej.

Aby rozpocząć zabieg, lekarz musi podać pacjentowi atropinę, która zapobiega odruchowemu kurczeniu się strun głosowych, następnie do żołądka zostaje wprowadzony specjalny zgłębnik – może być cienki bądź gruby. Koniec zgłębnika zostaje pokryty żelem z lidokainą, co ma na celu miejscowe znieczulenie chorego. Rurka może być wprowadzona przez nos lub też przez usta, gdzie zostaje przytwierdzona plastrami. Na końcu zgłębnika znajduje się lejek, którym lekarz dostarcza wodę do żołądka (ok. 200-300 ml). Wraz z przesuwaniem rurki w głąb układu pokarmowego, woda w żołądku podnosi się i następuje jej przelanie. Woda miesza się z treścią żołądkową i wraca, dzięki czemu można powtarzać zabieg do uzyskania klarowności wody. Do ostatniej partii wody lekarz może dodać węgiel aktywowany, który spowoduje zebranie resztek trucizny i wydalenie jej wraz z kałem.

Polecamy  ProstEro-to naturalny kompleks substancji odżywczych

Możliwe powikłania po zabiegu płukania żołądka:

• zachłystowe zapalenie płuc
  • perforacja przewodu pokarmowego
  • zaburzenia rytmu serca
  • zaburzenia wodno-elektrolitowe
  • wprowadzenie zgłębnika do tchawicy
  • podrażnienie gardła
  • nieżyt żołądka
  • uszkodzenie błony śluzowej nosa
  • krwawienie z nosa bądź z przełyku
  • zapalenie zatok przynosowych