Produkty spożywcze, które korzystnie działają na naszą cerę
Zdrowie i Ty

Produkty spożywcze, które korzystnie działają na naszą cerę

Produkty spożywcze, które korzystnie działają na naszą cerę

Racjonalne odżywianie ma nie tylko zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ale również na wygląd i kondycję naszej skóry. Co więcej, badania naukowe sugerują, że niektóre składniki odżywcze obecne w żywności, mogą mieć wpływ na spowolnienie procesów jej starzenia.

Zasady racjonalnego odżywiania

Najprostszym sposobem na utrzymanie zdrowej, zrównoważonej diety jest stosowanie zasad racjonalnego odżywiania, które w sposób graficzny są przedstawione w postaci piramidy żywienia. Oczywiście warto zwrócić uwagę na wersję aktualną, gdyż piramida ta ulegała wielu zmianom począwszy od 1992 roku.

Zaleca się spożywanie kilku porcji produktów pełnoziarnistych w ciągu dnia,

takich jak pieczywo, makarony oraz kasze. W zdrowej diecie nie powinno również zabraknąć różnorodnych warzyw oraz owoców, w szczególności tych o barwie pomarańczowej oraz ciemnozielonej (np. papryki oraz sałaty). Istotne jest także spożywanie produktów bogatych w wapń, takich jak mleko, twarogi oraz jogurty – najlepiej o niskiej zawartości tłuszczu.

Ważnym elementem racjonalnej diety są również produkty bogate w białko, takie jak ryby, chude mięso drobiowe oraz rośliny strączkowe.

Pozytywny wpływ racjonalnej dietyna skórę

Od wielu lat nie ma wątpliwości odnośnie korzystnego wpływu racjonalnej diety na zdrowie człowieka. Najnowsze badania kliniczne sugerują również pozytywny wpływ niektórych składników odżywczych na wygląd naszej cery.

  • Warzywa i owoce – zawierają w składzie silne przeciwutleniacze, które chronią skórę przed działalnością wolnych rodników generowanych w jej obrębie na skutek działania promieniowania UV. To bardzo ważne, aby zwalczać te niekorzystne związki, gdyżprowadzą one do uszkodzeń komórek skóry i znacząco przyśpieszają procesy starzenia.
  • Produkty zbożowe, drożdże, orzechy arachidowe – są bogatym źródłem witamin z grupy B odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie skóry, a tym samym za jej promienny wygląd. Niedobór tego składnika niekorzystnie wpływa nie tylko na skórę, ale również paznokcie oraz włosy, które stają się matowe i mogą nadmiernie wypadać.
  • Ryby, awokado, migdały – są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 niezbędne dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry. Co więcej, kwasy te spowalniają procesy starzenia skóry i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów.
  • Pestki dyni, grzyby, kakao – produkty te zawierają cynk, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Na skutek jego niedoboru staje się ona szorstka i nieprzyjemna w dotyku.

Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze może korzystnie działać na skórę. Chociażby z tego względu warto w codziennym jadłospisie uwzględnić zdrowe produkty żywnościowe, które są przedstawione w piramidzie żywienia.

 

You may also like...