Problemy z migdałkami
Problemy z migdałkami
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Wiele przedszkolaków przechodzi przez różne choroby związane z migdałkami. Czy migdałki są nam potrzebne, jaka jest ich rola i jakie leczenie wybierze lekarz?

Migdałki to układ chłonny odpowiedzialny za wyłapywanie zarazków i tworzenie przeciwciał, które zwalczają te zarazki. Znajdują się dokładnie na drodze wirusów i bakterii wchłanianych wraz z powietrzem przez usta i nos. Są pewnego rodzaju filtrem, ponieważ wyłapują szkodliwe drobnoustroje.

Dwa największe migdałki znajdują się w głębi gardła tuż przy przejściu z jamy ustnej do gardła, zaś trzeci migdałek tzw. gardłowy, jest niewidoczny ponieważ leży w sklepieniu jamy nosowo-gardłowej.

Migdałki produkują antygeny służące do wytwarzania przeciwciał, powiększają się

foto202851 1 Problemy z migdałkami

w momencie kiedy konieczne jest wyprodukowanie ich w większej ilości, kiedy organizm jest zainfekowany. Po chorobie migdałki wracają do normalnych rozmiarów. Nawracające infekcje dróg oddechowych powodują przyrost migdałków podniebiennych uniemożliwiając dziecku swobodne oddychanie. Zdarzają się także bezdechy w czasie snu, lekki niedosłuch, chrapanie przez sen a także maluch może mieć zatkane uszy.

Adenotomia jest to chirurgiczny zabieg laryngologiczny polegający na usuwaniu przerośniętego trzeciego migdałka. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podczas którego występuje nieznaczne krwawienie, które samoistnie ustępuje. W gardle pozostaje tylko szybko gojąca się rana, na którą nie ma konieczności zakładania szwów. Po takim zabiegu dziecko przebywa pod obserwacją w szpitalu dobę lub trochę dłużej w zależności od stanu i procesu gojenia się. W tym czasie dziecko powinno dużo odpoczywać, pić chłodzone napoje i spożywać wyłącznie papkowate posiłki. Niekiedy zdarza się, że pozostała niewielka ilość wycinanego migdałka na skutek infekcji górnych dróg oddechowych lub nawet alergii może odrosnąć. Wówczas konieczne jest ponowne usuwanie trzeciego migdałka.

Nieprawdą jest, że dziecko po wycięciu migdałków przestaje całkowicie chorować. Istnieje nawet ryzyko, że może się jeszcze bardziej rozchorować do czasu, aż nabierze odporności.

>>>>  Motion Free - opinia na temat wspólnego przygotowania bólu

Powiększone migdałki, wysoka gorączka, zaczerwienione gardło i ogólne złe samopoczucie są objawami anginy, czyli choroby zakaźnej, której przyczyną są głównie paciorkowce, a czasami gronkowiec. Nie należy więc lekceważyć objawów i udać się z dzieckiem do lekarza.

Poprzedni artykułJak rozpoznać, czy dziecko jest molestowane?
Następny artykułMoje dziecko to niejadek
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.