Problemy z migdałkami
Zdrowie i Ty

Problemy z migdałkami

Wiele przedszkolaków przechodzi przez różne choroby związane z migdałkami. Czy migdałki są nam potrzebne, jaka jest ich rola i jakie leczenie wybierze lekarz?

Migdałki to układ chłonny odpowiedzialny za wyłapywanie zarazków i tworzenie przeciwciał, które zwalczają te zarazki. Znajdują się dokładnie na drodze wirusów i bakterii wchłanianych wraz z powietrzem przez usta i nos. Są pewnego rodzaju filtrem, ponieważ wyłapują szkodliwe drobnoustroje.

Dwa największe migdałki znajdują się w głębi gardła tuż przy przejściu z jamy ustnej do gardła, zaś trzeci migdałek tzw. gardłowy, jest niewidoczny ponieważ leży w sklepieniu jamy nosowo-gardłowej.

Migdałki produkują antygeny służące do wytwarzania przeciwciał, powiększają się

w momencie kiedy konieczne jest wyprodukowanie ich w większej ilości, kiedy organizm jest zainfekowany. Po chorobie migdałki wracają do normalnych rozmiarów. Nawracające infekcje dróg oddechowych powodują przyrost migdałków podniebiennych uniemożliwiając dziecku swobodne oddychanie. Zdarzają się także bezdechy w czasie snu, lekki niedosłuch, chrapanie przez sen a także maluch może mieć zatkane uszy.

Adenotomia jest to chirurgiczny zabieg laryngologiczny polegający na usuwaniu przerośniętego trzeciego migdałka. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podczas którego występuje nieznaczne krwawienie, które samoistnie ustępuje. W gardle pozostaje tylko szybko gojąca się rana, na którą nie ma konieczności zakładania szwów. Po takim zabiegu dziecko przebywa pod obserwacją w szpitalu dobę lub trochę dłużej w zależności od stanu i procesu gojenia się. W tym czasie dziecko powinno dużo odpoczywać, pić chłodzone napoje i spożywać wyłącznie papkowate posiłki. Niekiedy zdarza się, że pozostała niewielka ilość wycinanego migdałka na skutek infekcji górnych dróg oddechowych lub nawet alergii może odrosnąć. Wówczas konieczne jest ponowne usuwanie trzeciego migdałka.

Nieprawdą jest, że dziecko po wycięciu migdałków przestaje całkowicie chorować. Istnieje nawet ryzyko, że może się jeszcze bardziej rozchorować do czasu, aż nabierze odporności.

Powiększone migdałki, wysoka gorączka, zaczerwienione gardło i ogólne złe samopoczucie są objawami anginy, czyli choroby zakaźnej, której przyczyną są głównie paciorkowce, a czasami gronkowiec. Nie należy więc lekceważyć objawów i udać się z dzieckiem do lekarza.

You may also like...