Płodna i rodna
Zdrowie i Ty

Płodna i rodna

Dziewczyna jest płodna jedynie przez mniej niż 5% swojego życia – na tyle szacuje się czas kiedy komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia. Skoro niby jest niepłodna przez większość swojego cyklu wystarczy podstawowa znajomość cyklu by być zwolnioną z opcji ciąża? Nie wierz. Organizm nie zawsze działa regularnie, a dokładne określenie niepłodności jest czasem bardzo trudne. Zastępowanie antykoncepcji fazami płodności to trochę jak gra w rosyjską ruletkę – na kogo wypadnie na tego bęc.

Wszelkie poniższe wyliczanki mają jedynie charakter orientacyjny, w żadnym wypadku nie powinny zastępować antykoncepcji. Wszystkie bazują na znajomości cyklu miesiączkowego, a ta może opóźnić się z

bardzo różnych przyczyn – antybiotyki, nadmierny wysiłek fizyczny, niewłaściwa dieta, przemęczenie, stres, zmiana klimatu czy jeszcze inne.

Faza niepłodności względnej
Czas trwania tej fazy nie jest stały, a niepłodność nie jest pewna. Niby jest to czas okresu. Niby ponieważ jeśli dziewczyna ma krótkie cykle wówczas jej owulacja może wystąpić nawet pod koniec okresu. Jeśli dziewczyna ma regularne, 28-dniowe cykle czas krwawienia powinien być u niej niepłodny.

Faza płodności
To czas owulacji plus czas życia plemników. Komórka jajowa może żyć 24 godziny, plemniki w śluzie macicy mogą żyć 3-5 dni, niektóre nawet 7 dlatego do zapłodnienia może dojść nawet na 7 dni po stosunku. Owulacja powinna występować na 14 dni przed planowaną miesiączką, dla zwiększenia marginesu błędu przyjmuje się 13-15 dni. Jeśli miałaś dostać okres 23 stycznia owulację powinnaś mieć 9 stycznia, ale mogłaś mieć już 8 lub dopiero 10. To znaczy, że od 3 stycznia (7 dni przed owulacją – czas życia plemników) do 13 stycznia (ostatni możliwy dzień owulacji plus dla pewności 3 dni) jest okresem płodności. Cała matematyka nic nie znaczy jeśli owulacja jednak wystąpi w innym terminie, a tak się może zdarzyć przy: zmianach klimatu, nadmiernym odchudzaniu czy stresie etc.

Faza niepłodności
Okres stały, który trwa zazwyczaj 14 dni od obumarcia komórki jajowej do wystąpienia krwawienia.

Płodności można dopatrywać się także w temperaturze ciała, śluzie, szyjce macicy, bólu brzucha czy piersi. To wszystko tworzy wiedzę zaklętą pod tytułem naturalne metody antykoncepcji.
Czytaj dalej o naturalnych metodach antykoncepcyjnych
Albo nie czytaj, bo to są metody naturalnie wysokiego ryzyka, a stosując je dzieci można dopatrywać się w dziobie bociana.

You may also like...