Nowa szczepionka opóźniającą efekty choroby Alzheimera
Zdrowie i Ty

Nowa szczepionka opóźniającą efekty choroby Alzheimera

Wykorzystując genetycznie zmienioną mysz naukowcy wykazali skuteczność nowej szczepionki, która opóźnia objawy otępienia związane z chorobą Azheimera.

Naukowcy brytyjscy z Uniwersytetu w Edynburgu (W. Brytania) kierowani przez Richarda Morrisa dzięki specjalnym testom ustalili, że u myszy odkładającej w komórkach swego mózgu białko beta-amyloidu rzeczywiście rozwijają się objawy choroby Alzheimera. Wykorzystali testy pamięci polegające na zmuszeniu myszy do zapamiętania miejsca, gdzie w basenie ukryta jest platforma, na którą może się wspiąć wrzucone do wody zwierzątko.

Funkcjonują bowiem dwie konkurencyjne hipotezy rozwoju objawów choroby Alzheimera. Jedna z nich, zwana teorią beta-amyloidu głosi, że związana z tym schorzeniem demencja jest wynikiem nieprawidłowej akumulacji białka zwanego

beta-amyloidem na zewnątrz komórek nerwowych. W wyniku gromadzenia się złogów beta- amyloidu komórki nerwowe mózgu ulegają zniszczeniu, co ostatecznie prowadzi do znacznego obniżenia zdolności intelektualnych (pamięć, uczenie się), a wreszcie do całkowitej demencji u ofiar tej choroby wieku późnego.

Druga hipoteza przypisuje znaczniejszą rolę w rozwoju choroby Alzheimera białku zwanemu tau. Jeśli prawdziwa jest pierwsza z hipotez, powstrzymanie procesu odkładania się beta-amyloidu powinno hamować rozwój choroby. Jeśli zaś prawda tkwi w drugiej z teorii, jakiekolwiek działania skierowane przeciw beta-amyloidowi nie powinny mieć wpływu na patologię Alzheimera, zwłaszcza zaś na objawy osłabienia zdolności intelektualnych.

Mysi model choroby Alzheimera wykorzystany w opisanych na łamach “Nature” badaniach odkładał w mózgu beta-amyloid. Nie było jednak jasne, czy mysz, która odkłada w swym mózgu ludzki beta-amyloid wykazuje także objawy otępienia. Grupie Morrisa udało się zbadać sprawność pamięci myszy, w których mózgach odkładało się coraz więcej beta-amyloidowych płytek starczych. Okazało się, że u myszy tych rzeczywiście rozwijają się objawy otępienia.

Naukowcom z University of Toronto (Kanada) oraz, niezależnie od nich, grupie badawczej z University of South Florida w Tampa (USA) udało się wykazać, że wcześniejsze zaszczepienie myszy białkiem beta-amyloidu opóźnia pojawianie objawów otępienia u modelowych myszy. Nim kanadyjska grupa pod kierunkiem Petera St George- Hyslopa i Amerykanie kierowani przez Dave”a Morgana podjęli swe badania, wiedziano, że tego typu szczepienie spowalnia lub całkowicie uniemożliwia formowanie się płytek starczych w mózgach genetycznie zmienionych myszy.

Szczepienie beta-amyloidem uczy układ immunologiczny rozpoznawać to białko jako obce. Układ odpornościowy uczy się zatem reagować na nie jak na wroga. Choć beta-amyloid powstaje w organizmie człowieka, to pojawia się jedynie w trakcie rozwoju choroby Alzheimera. W zdrowym mózgu komórki produkują tzw. alfa-amyloid. Nieprawidłowa obróbka tego niezbędnego składnika komórek nerwowych prowadzi właśnie do powstawania jago formy beta, która ma tendencję do odkładania się w formie płytki starczej.

Oczywiście

od szczepionki skutecznej w zapobieganiu rozwojowi choroby na mysim modelu, do szczepionki skutecznej w leczeniu Alzheimera u ludzi jeszcze daleka droga. Nowe badania nad chorobą Alzheimera prowadzone w trzech niezależnych laboratoriach “dają jednak podstawy do optymizmu”, jak komentuje na łamach “Nature” Paul Chapman z Cardiff School of Biosciences (W. Brytania). (PAP) mak/ pav/ kks/

 

Warszawa (PAP) – Badania nad klonowaniem prowadzone są od początku XX wieku. Oto historia badań:

 

– 1938 rok – w książce “Embyonic Development and Induction” Hans Spemann proponuje “fantastyczne doświadczenie” – przeniesienie jąder komórkowych z różnych komórek do komórki jajowej, której własne jądro zostało uprzednio usunięte i obserwowanie, co się z tego rozwinie. Pierwszy taki eksperyment – czyli tzw. transfer jądrowy – przeprowadzono 14 lat później.

– 1952 – Robert Brigges i Thomas King ogłaszają, że udało im się wyhodować normalną żabę, przenosząc jądra z komórek pobranych z jelita kijanki (żabiego zarodka) do jaj, które zostały pozbawione własnego jądra.

– 1963 rok – J. B. S. Haldane używa po raz pierwszy terminu “klonowanie” (pochodzącego od greckiego terminu klon czyli “gałązka”) w przemówieniu pt. “Biological Possibilities for the Human Species of the next Ten Thousand Years” (“Biologiczne możliwości gatunku ludzkiego w perspektywie następnych 10 tysięcy lat”).

– 1981 – Karl Illmensee i Peter Hoppe ogłaszają, ze sklonowali trzy myszy przez transfer jądrowy. Nikomu nie udaje się powtórzyć ich eksperymentu.

– 1986 – Willadsen klonuje owcę z komórki zarodka owczego przy użyciu transferu jądrowego.

1995 – Ian Wilmut i Keight Cambell z Instytutu Roslin

w Roslin (Szkocja) ogłaszają, że udało im się “stworzyć” owce Megan i Morag – pierwsze zwierzęta sklonowane ze zróżnicowanych już, ale jeszcze zarodkowych komórek.

– 5 lipca 1996 – W Roslin urodziła się Dolly – pierwsza owca sklonowana w pełni ze zróżnicowanej komórki pobranej z dorosłego organizmu, jednak nie drogą transferu jądrowego, a fuzji dwóch komórek – pozbawionej uprzednio własnego jądra komórki jajowej z komórką wymienia owcy.

– lipiec 1997 – Także w Roslin Institute urodziła się Polly – owca sklonowana z komórek zarodkowych z wstawionym dodatkowym genem, kierującym produkcją białka – leku dla chorych na hemofilię.

– Styczeń 1998 – Richard Seed, biznesmen i ekscentryczny naukowiec z USA, ogłosił, że w ciągu półtora roku zamierza sklonować człowieka.

– 20 stycznia 1998 – Pierwszy raz pokazano George””a i Charliego – transgeniczne byczki sklonowane przez naukowców z Uniwersytetu Massachusetts (USA).

– 16 luty 1998 – W PPL Therapeutics (firmie współpracującej z Wilmutem) przyszedł na świat cielak sklonowany tą samą metodą co owca Dolly.

– czerwiec 1998 – Teruhiko Wakayama z Uniwersity of Hawaii w Honolulu ogłasza, że udało mu się sklonować myszy z komórek pobranych z ogonków myszy dorosłych, uzyskać klony tych klonów, a wszystko to metodą transferu jądra.

– grudzień 1998 – naukowcom południowokoreańskim udało się po raz pierwszy uzyskać kilkukomórkowy zarodek ludzki, który był wynikiem próby klonowania bezpłodnej kobiety, jednak eksperyment przerwano nie dopuszczając do narodzin prawdopodobnie pierwszego na świecie klonu ludzkiego.

– kwiecień 1999 – podano informację, że udało się zmodyfikować genetycznie komórkę, z której po sklonowaniu uzyskano zwierzę, produkujące mleko zawierające ludzkie białko (uniwersytety: Tufts i stanu Luizjana).

– kwiecień 1999 – Owca Dolly po raz drugi została matką (pierwszy raz – wiosną 1998 roku).

– styczeń 2000 – Japońscy uczeni ogłosili, że sklonowali byka, wykorzystując w tym celu komórkę pobraną z klonu. Jest to pierwszy przypadek klonu, który powstał ze sklonowanego dużego ssaka.

– styczeń 2000 – W Ośrodku Badań nad Organizmami Transgenicznymi w Szanghaju uzyskano zarodek ludzki w najwcześniejszym stadium rozwoju, sklonowany z komórki ciała z płodu.

– kwiecień 2000 – naukowcom w Massachusset udało się sklonować 6 cieląt z 45-dniowego zarodka. Sukcesem eksperymentu jest fakt, że zakończenia chromosomów sklonowanych cieląt – telomery – nie skróciły się i klon nie jest “biologicznie stary”. W 1998 r. stwierdzono, że chromosomy owcy Dolly mają telomery krótsze niż normalnie – biologicznie była ona stara już w momencie przyjścia na świat – miała 8 lat, tyle co jej “matka”.

– koniec czerwca 2000 – Szkoccy naukowcy ze firmy PPL Therapeutics wytworzyli pierwsze klony owiec, których geny zostały selektywnie zmodyfikowane. Jest to pierwszy w świecie przypadek udanego połączenia dwu technik: klonowania i genetycznej modyfikacji zróżnicowanych już komórek pobranych z organizmu dorosłego dużego ssaka. 

You may also like...