Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy, nie jest skomplikowaną sprawą. Polega ono na dostarczeniu brakujących hormonów tarczycy, które nie są wystarczająco wydzielane przez ten gruczoł. Leczenie niedoczynności tarczycy polega na leczeniu substytucyjnym. Podstawowym środkiem leczącym w leczeniu niedoczynności jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny. Leczenie opiera się na codziennym przyjmowaniu na czczo tyroksyny, na mniej więcej 30 min przed pierwszym posiłkiem. Lek przyjmujemy tylko raz na dobę. Głównym zadaniem leczenie jest utrzymanie poprawnych norm TSH i T4 a nie ich wyrównania. Zazwyczaj po zaczęciu kuracji, szybko zaczynamy odczuwać poprawę aczkolwiek nadal powinniśmy badać naszą krew, zaleca się co najmniej raz na rok.

Jaką dawkę tyroksyny powinniśmy przyjmować?

Dawki jakie powinniśmy przyjmować na początku powinny być nie duże, zazwyczaj u osób dorosłych od 50 do 200 mikrogramów dziennie. Następnie stopniowo dawka jest zwiększana, głównym powodem dla jakiego nie powinniśmy zaczynać od dużych dawek jest to, że nasze serce jest po prostu nie przygotowane na przyjmowanie w tak krótkim czasie dużej ilości tyroksyny. Mniejszą dawkę powinniśmy przyjmować mniej więcej od 2 do 4 tygodni. Po około trzech miesiącach powinniśmy już przyjmować dawkę tyroksyną wystarczający do poprawnego działania naszej tarczycy. W tym czasie badania krwi powinniśmy przeprowadzać co kilka miesięcy i na tej podstawy lekarz powinien dobierać nam optymalną dawkę tyroksyny. Jeżeli nasz poziom TSH we krwi będzie prawidłowy to oznacza, że osiągnęliśmy prawidłową dawkę tyroksyny. Po tym czasie, TSH we krwi powinniśmy sprawdzać raz w ciągu roku.

Trzeba też zwrócić uwagę na wiek, ponieważ w wieku mniej więcej 70-80 lat dawka tyroksyny powinna być mniejsza aczkolwiek nie tylko w przypadku wieku ale także podczas diety lub ciąży wtedy powinniśmy zwiększyć nasze badanie TSH we krwi na częstsze niż tylko raz na rok.

Polecamy  Dietonus - opinia na temat zrzucania kilogramów

Ile trwa leczenie niedoczynności tarczycy?

Niestety leczenie niedoczynności tarczycy trwa do końca życia, lecz to nie jest oczywiście przesądzone, czasami proces chorobowy ulega zatrzymaniu aczkolwiek jest to bardzo rzadkie zjawisko i zazwyczaj występuje w następujących przypadkach:

– U kobiet w ciąży – czasami zdarza się się, że u około 1 na 20 kobiet problemy z tarczycą występują do mniej więcej do roku po porodzie.

–  U dzieci – czasami zdarza się przejściowa niedoczynność tarczycy ale tylko u dzieci, które nie mają wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Zapomniałam/em wziąć tabletki. Co robić?

Czasami możemy zapomnień wziąć tabletkę. Oczywiście, to może się zdarzyć każdemu, przecież jesteśmy tylko ludźmi. Nie powinniśmy się tym przejmować, jedna tabletka nie zrobi dużej różnicy aczkolwiek powinniśmy starać się je przyjmować regularnie, ponieważ jeżeli przestaniemy je brać przez dłuższy okres, to nasze objawy powrócą.

Skutki uboczne leczenia niedoczynności tarczycy.

Leczenie niedoczynności tarczycy, raczej nie narażają nas na żadne skutki uboczne. Tyroksyna, którą przyjmuje w formie tabletek ma na celu zastąpienie naturalnego hormonu. Natomiast jeżeli mamy anginę serca możemy odczuwać bóle o tym fakcie powinniśmy poinformować naszego lekarza.

Z drugiej strony jeżeli przyjmiemy za dużo tyroksyny, może to doprowadzić do nadczynności tarczycy czyli będziemy odczuwać pobudliwość, będziemy mieli biegunkę, palpitacje czy będziemy się zaczerwieniać. Dlatego ważne jest, aby na początku przyjmować małe ilości dawki tyroksyny, następnie zwiększając ją w celu dokładnego ustalenia jakiej ilości hormonu potrzebujemy.

Fakt na, który powinniśmy zwrócić uwagę, to, że niedoczynność tarczycy możemy leczyć bezpłatnie w pełnym jej zakresie.