Jak wyleczyć grzybicę pochwy?
Zdrowie i Ty

Jak wyleczyć grzybicę pochwy?

Pierwszą zasadą, która uchroni Cię przed rozwojem infekcji, w tym również grzybiczych jest regularne podmywanie się. Dzięki temu pozbędziesz się cząsteczek moczu, potu czy kału, które są siedliskiem bakterii. Twoja skóra ma kwasowy odczyn pH, co sprawia, że bakterie, wirusy i grzyby nie mają szans, aby przeżyć. Niestety wiele osób używa zwykłego mydła, które ma odczyn zasadowy i niszczą tą naturalną barierę ochronną. Co więcej substancje zapachowe mogą wywołać podrażnienie i wysypki. Używaj tylko płynów do higieny intymnej zawierających kwaśny odczyn pH. Najlepiej te zawierające kwas mlekowy, pozbawione za to konserwantów, silnych soli myjących i substancji zapachowych. Bardzo dobrze sprawdza

się też kwas cytrynowy, czy wyciągi z ziół, które łagodzą podrażnienia. Zawsze podmywaj się w kierunku od cewki moczowej do sromu, ponieważ odwrotna kolejność może spowodować, że przeniesiesz z odbytu groźne dla pochwy bakterie.  Wystarczy, jeżeli będziesz podmywała się dwa razy dziennie. Nie przesadzaj z myciem, ponieważ nieustanne podmywanie również sprzyja grzybicy pochwy, niszcząc kwaśny odczyn błony śluzowej oraz kolonie pałeczek kwasu mlekowego. 

Po porodzie kobieta jest wyjątkowo silnie narażona na infekcje intymne, ponieważ rana jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Dlatego po każdej wizycie w toalecie podmywaj się dokładnie szarym mydłem i zmieniaj podpaskę. Szare mydło działa przeciwzapalnie, ściągająco i przyspieszenia gojenie się krocza po porodzie. 

Nie lekceważ grzybicy, ponieważ nie leczona powraca, bardzo często ze zdwojoną siłą. Leczenie zawsze konsultuj ze swoim lekarzem i nie zapominaj o partnerze, który pomimo braku objawów również mógł ulec zakażeniu grzybami.
Lekarze zazwyczaj zalecają antybiotyki lub leki dopochwowe. Grzyby są nieodporne na większość leków azolowych i nystatynowych. W przypadku zaawansowanego zapalenia stosuje się leki doustne triazolowe oraz kremy i maści.

Mężczyzna też musi przejść leczenie 

Wielu partnerów ulega zarażeniu grzybicą, zwłaszcza jeśli stosunki seksualne nie były zabezpieczone prezerwatywą. U panów rzadko występują objawy chorobowe i zazwyczaj wystarcza krótka terapia lekami doustnymi. Jeżeli partner nie przejdzie leczenia to dojdzie do ciągłego, wzajemnego zakażania się grzybicą.

U kobiet leczenie jest bardziej skomplikowane. Najczęściej stosuje się kurację łączoną obejmująca leki doustne, globulki dopochwowe oraz kremy do stosowania miejscowego. Jeżeli symptomy są bardzo bolesne to wielu lekarzy  zaleca łagodne nasiadówki z ziół.
W czasie leczenia zaleca się powstrzymać od kontaktów seksualnych lub zredukować je do minimum. Współżycie jest dopuszczalne tylko pod warunkiem użycia prezerwatywy.

You may also like...