Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Zdrowie i Ty

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Zaczerwieniona, wysuszona i swędząca skóra, w ten sposób objawia się atopowe zapalenie skóry. Atakuje przeważnie twarz, płatki uszu, szyję, zagięcia łokci i skórę pod kolanami.

Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna o podłożu genetycznym. Najbardziej narażone są osoby, których rodzice byli alergikami. Atopia wywołana jest zaburzeniami funkcjonowania układów immunologicznego i nerwowego i szczególnienasila się w okresie jesienno-zimowym. Po wakacjach wracamy do szkoły, pracy, do codziennego stresu i obowiązków. Rzadziej wychodzimy na świeże powietrze, a czas spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach. Skóra staje się sucha i pojawia się na niej meczący świąd. W niewietrzonym mieszkaniu roztocza i alergeny rozwijają się, i zaostrzają zmiany

skórne. Na rozwój AZS ma także wpływ pylenie drzew. Stres, czynniki środowiskowe, i powietrzno-pochodne wpływają na ujawnienie i rozwój atopii. Choroba może pojawić się bardzo wcześnie, już w pierwszych miesiącach życia. Czasami można ją wyleczyć całkowicie, innym razem przechodzi w inny rodzaj alergii, albo trwa w niezmienionej postaci przez całe życie.

Jak leczyć atopię?

  • Stosuj minimum 2 razy dziennie preparaty i kosmetyki do skóry dla osób z atopiąłagodzą świąd, natłuszczają skórę, zmniejszają szorstkość i zaczerwienienie. Preparaty należy kupować w aptekach.
  • Unikaj długich i gorących kąpieli – bardzo wysuszają skórę. Lepiej weź krótki i chłodny prysznic, a którym delikatnie osusz skórę ręcznikiem.
  • Przykładaj zimne kompresy – zimny kompres łagodzi świąd.
  • Ubieraj się na „cebulkę” – unikniesz przegrzania się oraz wychłodzenia.
  • Dla osób z AZS najlepsze są ubrania bawełniane, niekumulujące ciepła. Lepiej unikać odzieży wełnianej, gdyż przez nią może pojawić się reakcja alergiczna.
  • Dbaj o czystość w mieszkaniu – kurze ścieraj na mokro, wietrz mieszkanie, nie używaj nawilżacza powietrza. Przydatny będzie oczyszczacz powietrza lub jonizator.
  • Specjalna pościel – używaj pościeli przeznaczonej dla alergików, gdyż przepuszcza powietrze, ale zatrzymuje roztocza kurzu.
  • Urozmaicona dieta – do swojego jadłospisu wprowadź ryby morskie, nasiona dyni i słonecznika, olej z wiesiołka i oliwę – produkty te zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają skórę od wewnątrz.
  • Unikaj nagromadzenia się stresu – kumulowanie stresu prowadzi do osłabienia odporności organizmu. Uprawianie sportu pomoże rozładować nagromadzone napięcie.
  • Skorzystaj z pomocy lekarza – gdy zmiany skórne i alergia się powiększają, warto skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację.

 

You may also like...