Etapy rozwoju płodu
Zdrowie i Ty

Etapy rozwoju płodu

Dokładny kalendarz ciąży wraz z opisem jej kolejnych etapów to ważna lektura dla osób, które spodziewają się dziecka. Kobiety które go śledzą chcą wiedzieć jakich zmian spodziewać się w swoim ciele, zachowaniu, emocjach ale przede wszystkim są ciekawe co dzieje się z maleństwem, które zamieszkało w ich brzuchu. Jeśli zaplanowane dziecko rozwija się prawidłowo w łonie matki jest to dla obojga rodziców największy powód do szczęścia.

Cała przygoda zaczyna się oczywiście od połączenia plemnika i komórki jajowej. Powstaje zarodek, który zagnieżdża się w macicy. Z czasem komórki zarodka zaczynają się różnicować, będą powstawać z nich wszystkie narządy. Najważniejszy czas dla rozwoju

płodu to drugi miesiąc ciąży. Właśnie wtedy powstają zaczątki wszystkich organów. Płód rośnie codziennie o 1 mm i przybiera już coraz bardziej wyraźne kształty. Niedługo będzie można je obserwować podczas wykonywanych badań ciążowych. Na początku trzeciego miesiąca ciąży dziecko ma już około 15 mm, wtedy też wykształca się łożysko, które odpowiada za odżywianie płodu i usuwanie produktów pochodzących z przemiany materii. Kształty maleństwa są coraz bardziej wyraźne, pojawiają się nawet powoli zaczątki paznokci. W czwarty miesiącu natomiast pojawiają się także brwi i rzęsy. Dziecko zaczyna robić różne miny i ziewać. Zaczyna też wykonywać pierwsze ruchy, które mogą już być wyczuwalne przez matkę. W kolejnych dwóch miesiącach stają się one coraz bardziej intensywne, kiedy dziecko szybko rośnie i ma już dobrze rozwinięte rączki i nóżki. Poza tym pojawiają się pierwsze włoski. Maleństwo coraz częściej miewa czkawkę, co również można wyraźnie wyczuć. W siódmym miesiącu zaczyna pojawiać się tkanka tłuszczowa. Następuje rozwój zmysłów oraz fałdowanie kory mózgowej. Ósmy i dziewiąty miesiąc to przede wszystkim przybieranie na wadze. Znika też meszek, którym dziecko było pokryte do tej pory. Poza tym płuca rozwijają się już ostatecznie, tak aby dziecko mogło samodzielnie oddychać po urodzeniu.  Dziecko waży już zwykle ponad 3000 g i mierzy średnio 50 cm. Najwyższy czas zacząć przygotowania do porodu!

You may also like...