Dolne płyny czyli wydzieliny
Zdrowie i Ty

Dolne płyny czyli wydzieliny

Dobre płyny
Dziewczyna ma mokro między nogami w bardzo różnych sytuacjach i bardzo często. W zależności od dnia cyklu wydzieliny zmieniają swoją konsystencję. Nawet ich duże ilości nie muszą świadczyć o chorobie – w czasie owulacji dziewczyna może wydalać około 1/5 szklanki. W płynach pochwy występują bakterie kwasu mlekowego co powoduje jej lekko kwaśny odczyn i ochrania przed infekcjami.

Pojawienie się wydzieliny nie zawsze świadczy o infekcji. Ich wzmożona obecność jest rzeczą naturalną przed i po okresie, a także w czasie ciąży. Obfite białe płyny świadczą często o zaburzeniach hormonalnych.

Szczególnie w okresie dorastania nadmierne wydzielanie płynów z pochwy może to być

bardzo nieprzyjemne. Jeśli wilgoć Ci dokucza możesz stosować wkładki higieniczne, ale pamiętaj, że ich zbyt długie stosowanie może prowadzić do infekcji – ciepło i wilgotno to ulubiony teren bakterii. By zatamować płyny inne niż okres nie stosuj tamponów.

Złe płyny
Świadczą często o chorobach sromu lub pochwy. Wydzielina wówczas jest inna niż koloru białego i ma dziwną konsystencję – może być niby twarogu, może się pienić, być bardzo wodnista. Może też wydzielać nieprzyjemne zapachy. Pewności, że jesteś zakażona możesz nabrać jeśli dodatkowo swędzi Cię i drapie, a podczas sikania i stosunku będziesz odczuwała ból.

Jeśli zauważysz u siebie „Chyba mam częściej niż zwykle upławy” możesz użyć dostępnych bez recepty środków, które mogą wyleczyć sprawę.

Jeśli jednak widzisz i co gorsza czujesz „Mam straszne upławy” albo nie pomogły Ci środki, które stosowałaś bez recepty wtedy musisz udać się do lekarza. Nie udawaj, że upławów nie ma, nie próbuj ich zmyć, wyprać czy wyszorować – infekcje nieleczone często mogą przerodzić się w trudne komplikacje. Nie powinnaś też w tym czasie współżyć.
Lekarz przepisze Ci odpowiednie środki, które będziesz stosowała dopochwowo i po kilku dniach powinno już być ok. Jeśli podczas infekcji uprawiałaś seks powinnaś poinformować o tym partnerkę/a lub partnerki/ów – oni także muszą poddać się leczeniu. Jeśli się wstydzisz zrób to anonimowo.

You may also like...