• wt. Maj 18th, 2021

馃實 Odkryj z nami doskona艂e podboje naukaipraktyka.edu.pl

馃馃 馃懕鈥嶁檪 Nasz portal do miejsce 馃馃 馃懕鈥嶁檪 gdzie znajdziesz wiele 馃懕鈥嶁檧 馃さ馃け artyku艂贸w na teamty 偶ycia codziennego. 馃懓 馃ぐ

Dieta Montignac

ByMieczysław Zając

Sie 20, 2018
Dieta Montignac

dieta montignaca

Twórca tej diety stwierdził, że ważniejsze jest kontrolowanie ilości węglowodanów w diecie, a nie ograniczanie wielkości posiłków lub ich kaloryczności. Stosowanie tej diety pozwala na średnio Weight Loss około 1-2 kg na tydzień.

Ogólne zasady diety

Autorem diety jest Michel Montignac, Francuz, który nie zgadza się z celowością liczenia kalorii. Uważa, że przyrost wagi nie jest spowodowany zbyt dużą ilością kalorii, ale złym wyborem produktów żywnościowych w diecie.

Dieta, którą opracował, opiera się na redukcji produktów o wysokim IG i konsumpcji produktów o niskim GI. Produkty o wysokim IG

powodują wzrost poziomu glukozy we krwi, aw konsekwencji wzrost insuliny.

Koło się zamyka, insulina obniża poziom glukozy we krwi i znowu jesteśmy głodni. Produkty o niskim indeksie glikemicznym regulują poziom glukozy we krwi, zmniejszając produkcję insuliny we krwi po posiłku. W ten sposób łatwiej kontrolować ilość spożywanego jedzenia i ilość energii przechowywanej w organizmie.

Węglowodany bogate w GI to słodycze, lekkie pieczywo, ziemniaki, biały ryż, piwo, słodzone oczyszczone zboża. Należy również unikać bananów i suszonych owoców.

Z drugiej strony niski indeks glikemiczny jest charakterystyczny dla takich produktów, jak nieoczyszczone zboża, ryż pełnoziarnisty, makaron pełnoziarnisty, mleko odtłuszczone, chude ryby i mięso, rośliny strączkowe, zielone warzywa, papryka, pomidory, cukinie, a także owoce: brzoskwinie, morele, pomarańcze, grejpfruty.

Należy również pamiętać, że nasycone kwasy tłuszczowe są trudniejsze do spalenia, a jednocześnie mają większą skłonność do gromadzenia się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego warto zastąpić masło, tłuste wędliny i mięso rybami i oliwą z oliwek.

Zasady żywieniowe Montignac, o których powinieneś wiedzieć, są

 • 3 posiłki dziennie: 2 węglowodany (śniadanie i kolacja) i 1 tłusty posiłek dziennie (obiad)
 • po posiłku z węglowodanami musisz zrobić 3-godzinną przerwę, a po tłustym posiłku musisz zrobić 4-godzinną przerwę
 • najlepiej jeść owoce na pusty żołądek.
>>>>  Acardin okazja !!!

Dieta Montignac podzielona jest na dwie fazy:

 • Faza Ijest czasem Weight Loss. Trwa w zależności od liczby kilogramów, które chcesz zetrzeć. Węglowodany o IG nie przekraczającym 35 są konsumowane. Można spożywać produkty z chudego białka, takie jak ryby i drób, i rośliny strączkowe.
 • etap IIjest czasem potrzebnym do utrzymania zmniejszonej masy ciała. Powinno to trwać do końca życia. Wybierając węglowodany, nadal podążamy za IG i wybieramy te z IG nie więcej niż 50.

Zalety diety

 • Nie ma potrzeby liczenia kalorii.
 • Łatwy podział na dobre (ryby, oliwa z oliwek i inne oleje roślinne) i złe tłuszcze (masło, smalec, tłuste kiełbasy i mięso).
 • Idea

  wskaźnika glikemicznego jest uzasadniona w badaniach naukowych, zwłaszcza u osób z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów (cukrzyca, nietolerancja glukozy).

Minusy diety

 • Zakaz łączenia węglowodanów i produktów tłuszczowych, wbrew ogólnie przyjętym zasadom, że każdy posiłek powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze (białka, tłuszcze i węglowodany).
 • Dieta dla zdyscyplinowanych osób, ponieważ IG utrudnia wybór produktów.

Przykład menu

Pierwsza faza diety

 • Śniadanie: miska z owsianką na chudym mleku, kawa bezkofeinowa
 • Kolacja: grillowany łosoś z cukinią i bakłażanem, sałatka z białej kapusty, naturalny jogurt, zielona herbata
 • Kolacja: sałatka z pomidorów i mozzarelli z oliwą z oliwek, herbata Pu-erh

Faza II diety

 • Śniadanie: bułka z chudą szynką drobiową, kilka rzodkiewek, pomidor, kawa bezkofeinowa z mlekiem.
 • Kolacja: ryż basmati, pierś z indyka duszona z brokułami i porem, zielona herbata
 • Kolacja: łosoś pieczony w piekarniku, cytryna, sałatka selera z dodatkiem jogurtu naturalnego i orzechów włoskich, Herbal Tea

Mieczysław Zając

30 lat Mieczysław Zając wykonuje zawódLogopeda:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Warszawski Uniwersytet Medyczny dało wiele inspiracji Katowice

Znajdziesz ciekawe informacje