Dieta Atkinsa
Zdrowie i Ty

Dieta Atkinsa

dieta atkinsa

Dieta Atkinsa to dieta uboga w węglowodany. Opiera się na przekonaniu, że nadwaga jest wynikiem nadmiernego spożycia węglowodanów i dlatego zaleca się zmniejszenie ich w codziennej diecie. Ich redukcja ma poprawić metabolizm i sprawić, że organizm zużywa tłuszcz jako główne źródło energii.

Zmniejszona ilość węglowodanów jest kompensowana wzrostem ilości tłuszczu. Prowadzi to do pojawienia się w ciele ketonów, które zmniejszają apetyt.

Dieta reguluje metabolizm węglowodanów poprzez normalizację poziomu glukozy, a tym samym zmniejszenie produkcji insuliny.

Dieta Atkinsa podzielona jest na 4

fazy:

 1. Pierwsza fazaFaza indukcyjna: powinna trwać minimum 2 tygodnie i powinna inicjować Weight Loss. Ta faza powinna zostać przedłużona, jeśli chcesz stracić więcej funtów. Aby rozpocząć odchudzanie, zaleca się spożywanie maksymalnie 20 g węglowodanów netto dziennie. To około 2 szklanek gotowanych warzyw. Podczas tej fazy spożywa się od 3 do 5 posiłków dziennie, maksymalnie 6 godzin między posiłkami. Każdy posiłek powinien zawierać białko zwierzęce, ale nie ma potrzeby usuwania widocznego tłuszczu i skóry z mięsa. Masło i wszelkiego rodzaju oleje roślinne są dozwolone. Nie ma przeciwwskazań do stosowania słodzików. Pij codziennie wodę mineralną i Herbal Teas. Herbata i kofeina lub kawa bezkofeinowa są również dozwolone w umiarkowanych ilościach.
 2. Faza 2Zrzucimy wagę, ale wolniej niż wcześniej. Ilość węglowodanów waha się od 25 do 60 g. Zwykle zaczyna się od ilości netto 25 g, stopniowo zwiększając się o 5 g na tydzień. Prawidłowa stawka Weight Loss wynosi około 1 kg na tydzień. Podczas tej fazy można jeść wszystkie produkty dozwolone w fazie I, a także orzechy, ziarna i wybrane owoce, takie jak jagody, truskawki, maliny i melony.
 3. Trzecia fazawaga spada, ale w znacznie wolniejszym tempie. Konsumpcja węglowodanów jest dostosowywana indywidualnie. Ziemniaki, marchewki i rośliny strączkowe mogą być dodawane do diety. Owoce dopuszczone na tym etapie to banany, jabłka, kiwi, śliwki, brzoskwinie, mango i czereśnie. Około 1/2 szklanki płatków owsianych lub brązowy ryż można dodać do codziennego posiłku.
 4. Czwarta fazaJest podobny do fazy 3, ale zaleca się rozpocząć aktywność fizyczną, najlepiej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej, 5-6 razy w tygodniu.

Należy podkreślić, że coroczne badania wpływu diety ubogiej w węglowodany na niskotłuszczową wykazują większą utratę masy ciała po 3 i 6 miesiącach stosowania diety ubogiej w węglowodany. Jednak po roku różnice te nie są już obserwowane.

Zalety diety

 • Zadowalający Weight Loss
 • Gotowanie książek ułatwiających

  przygotowywanie posiłków, starannie opracowany plan żywieniowy, nawet sklep internetowy ze specjalnymi produktami spożywczymi, podpisany nazwą Atkins

 • Łatwy w użyciu ze względu na zmniejszony apetyt
 • Pozwala na spożywanie takich produktów, o których zwykle marzy osoba: bekon, jajka z majonezem itp.

Minusy diety

 • W pierwszych dniach Weight Loss wiąże się głównie z utratą wody.
 • Przejście organizmu do ketozy, które oprócz tłumienia apetytu może również powodować bóle głowy, osłabienie, nieprzyjemne zapachy w jamie ustnej i zaparcia.
 • Uważa się, że około 150 g węglowodanów dziennie jest potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, czyli znacznie więcej niż w diecie.
 • Zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może prowadzić do wzrostu całkowitego cholesterolu i frakcji LDL, a tym samym do rozwoju miażdżycy
 • Nadmiar białka w diecie może prowadzić do utraty wapnia w kości.

You may also like...