Czym jest skala Apgar?
Zdrowie i Ty

Czym jest skala Apgar?

Dla świeżo upieczonej mamy nie ma nic ważniejszego niż zdrowie jej dziecka. Tuż po porodzie noworodek jest badany przez neonatologa, który ocenia stan jego zdrowia według skali Apgar. Skala ta została opracowana przez francuską lekarkę – Virginię Apgar, na początku lat 50. Obecnie stosowana jest w wielu krajach na całym świecie. Obejmuje ona 5 aspektów, które lekarz ocenia przyznając 0, 1 lub 2 punkty.

Co bada skala Apgar?

  • oddech
  • puls
  • reakcję na bodźce
  • napięcie mięśni
  • kolor skóry

Badanie przeprowadzane jest w 1,3,5 i 10 minucie życia. Niewątpliwie jest ono dość stresujące dla dziecka, ale bardzo potrzebne do

określenia czy funkcje życiowe są prawidłowe.

Jak przyznawane są punkty?

Za kolor skóry przyznawane są 2 punkty, jeżeli całe ciało dziecka jest zdrowo zaróżowione, 1 punkt, jeżeli cały tułów jest różowy, a sinica obejmuje dystalne części kończyn i 0 punktów jeżeli całe ciało dziecka jest sine.

2 punkty otrzymuje dziecko, którego puls przekracza 100, 1 punkt, jeżeli jest niższy niż 100 i 0 punktów gdy nie ma pulsu.

Reakcja na bodźce to ważny element badań. Dziecko zazwyczaj jest łaskotane lub lekko szczypane. Otrzymuje 2 punkty jeśli kaszlnie lub kichnie, 1 jeśli reakcja ukaże się w postaci grymasu i 0 punktów jeżeli w ogóle nie zareaguje.

Kolejnym badaniem jest badanie napięcia mięśni. Zdrowy noworodek po porodzie ugina ręce i nogi we wszystkich stawach, dokładnie tak jak jeszcze w macicy. Jego mięśnie stawiają niewielki opór przy próbie wyprostowania kończyn. Dobre napięcie mięśni i prawidłowe odruchy dają dziecku 2 punkty, jeżeli napięcie jest osłabione, przyznawany jest jeden punkt. W przypadku kiedy mięśnie dziecka są zupełnie wiotkie, maluch dostaje 0 punktów.

Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym badaniem jest kontrola oddechu. Najlepiej oceniany jest regularny oddech i głośny płacz. Wolny i nieregularny oddech oceniany jest na 1 punkt, a brak oddechu na 0 punktów.

Jak interpretować wyniki badania?

  • 7 – 10 punktów – stan dziecka jest dobry
  • 4 – 6 punktów – stan dziecka jest średni – wymaga podania tlenu i obserwacji
  • 0 – 3 punkty – stan dziecka jest ciężki – konieczne jest wspomaganie oddychania i akcji serca

Stan dziecka po porodzie poprawia się z minuty na minutę, dlatego ważniejsze od wartości zdobytych punktów jest tempo zachodzących zmian. To jest też powodem, dla którego obserwacja nie kończy się na jednym badaniu, a wykonywane są kilkukrotnie. Jeżeli dziecko rośnie prawidłowo, nie choruje to nie

ma powodów by martwić się wynikami badań z pierwszej minuty.

You may also like...

1 Comment

Comments are closed.