Czy powinienem schudnąć?
Zdrowie i Ty

Czy powinienem schudnąć?

Zanim podejmiesz decyzję o swojej diecie, sprawdź, czy naprawdę tego potrzebujesz. Sprawdź, jak duży jest problem i czy odchudzanie nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie.

Podstawowe pytanie brzmi: czy po prostu stracisz kilka kilogramów, czy też BMI już wskazuje na otyłość. Kalkulator BMI pomoże ci określić twój problem. W zależności od wyniku zaplanuj dalsze działania. Poszukaj informacji na temat zdrowego odżywiania.

Aby Twoje leczenie odchudzające zakończyło się sukcesem, przeczytaj poradę psychologa. Najważniejszą rzeczą jest właściwa motywacja. Przydatnymi wskazówkami są porady dietetyków, którzy powiedzą Ci, jak zmienić dietę, aby uzyskać oczekiwany Weight Loss. Kluczem do sukcesu jest jednak

przede wszystkim wytrwałość.

Jak oceniam mój indeks wagi?

Wskaźnik masy ciała (BMI) można obliczyć, dzieląc masę w kilogramach przez wysokość w metrach na kwadrat (kg / m2).

Na przykład BMI osoby o wadze 60 kg i wysokości 160 cm wynosi: 60 / 1,62 = 23,4 kg / m2.
Interpretacja wyniku jest następująca:

  • 18,5-25 kg / m2 to masa ciała w standardzie.
  • 25-30 kg / m2 nadwagi

wartość wskaźnika powyżej 30 kg / m2 wskazuje na otyłość.

Sprawdź obwód talii – czy to musi być?

Badania epidemiologiczne pokazują, że najważniejszym czynnikiem jest ocena rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, która jest czynnikiem określającym ocenę ryzyka chorób związanych z otyłością.

Otyłość brzuszna, nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej, jest najbardziej szkodliwa dla zdrowia. Ten rodzaj otyłości zwiększa ryzyko zaburzeń metabolizmu węglowodanów, tj. Insulinooporności, hiperinsulinemii, cukrzycy typu II, a także chorób sercowo-naczyniowych i miażdżycy tętnic.

Tkanka tłuszczowa jest nie tylko rezerwą energii, szacuje się, że uwalnia ona tak zwaną “tkankę tłuszczową”. prozapalne cytokiny, które są odpowiedzialne za powikłania naczyniowe w cukrzycy typu II.

Najlepszym wskaźnikiem tłuszczu w jamie brzusznej jest obwód talii. Powinien być mniejszy niż 80 cm dla kobiet i 94 cm dla mężczyzn. Obwód talii mierzy się w połowie odległości między dolną krawędzią żeber a górną krawędzią grzebienia kości biodrowej.

Stosunek talii do ciała

Innym wskaźnikiem oceny rozkładu tłuszczu w ciele jest wskaźnik talii / biodra. Oblicza się go, gdy BMI jest większy niż 25. Wskaźnik ten nazywa się WHR ze stosunku talii do biodra.

WHR oblicza się, dzieląc obwód pasa przez obwód bioder. U kobiet z otyłością brzuszną mówimy, gdy wynik jest równy lub większy od 0,8, u mężczyzn, gdy wynik jest większy lub równy 1.
Jeśli WHR jest niższy u kobiet niż 0,8 i niższy u mężczyzn niż 1, rozważa się otyłość kończyn tylnych.
Obwód bioder mierzy się na poziomie łopatki większej kości udowej.

Woda w organizmie i

zawartość tłuszczu
Woda stanowi około 60% macew z ciała. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje temperaturę ciała i jest również niezbędny do utrzymania odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi. Odpowiada za transport ważnych substancji i bierze udział w usuwaniu toksyn z organizmu. Około 2 litry płynu należy wypijać codziennie.

Ilość tkanki tłuszczowej u kobiet powinna wynosić od 25 do 30%, a u mężczyzn – od 18 do 24%. Zmniejszenie tego poziomu nie jest w ogóle korzystne. Tkanka tłuszczowa jest materiałem energetycznym, ale bierze również udział w przemianach metabolicznych i chroni i utrzymuje narządy wewnętrzne we właściwej pozycji.

You may also like...

1 Comment

Comments are closed.