Co jeść, by nie mieć zgagi?
Co jeść, by nie mieć zgagi?
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Zgaga to inaczej zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Jest to przypadłość występująca głównie w krajach rozwiniętych. Badania dowodzą, że około 30% całej populacji ludzkiej co najmniej raz w miesiącu doświadcza tej nieprzyjemnej przypadłości. Jej objawy następują zwykle po jedzeniu. Wówczas treść żołądka cofa się do tylnej części przełyku. W żołądku znajdują się między innymi kwasy żołądkowe, które są powodem charakterystycznego, piekącego bólu, przypominającego oparzenie. Dotkliwa zgaga promieniuje często na całą klatkę piersiową aż do nasady szyi. Objawom (oprócz bólu) towarzyszy odbijanie się, wzdęcia lub nudności. Na szczęście przypadłość nie trwa długo, bo około dwie godziny.

Okazuje się, że zwykła zgaga

foto202859 6 Co jeść, by nie mieć zgagi?

może być przyczyną poważnej choroby. Dzieje się tak, kiedy objawy narastającej niestrawności występują co najmniej dwa razy w tygodniu. Refluks żołądkowo-przełykowy przyjmuje wtedy postać bolesnej zgagi. Wówczas chory dodatkowo skarży się  na wzmożone wydzielanie śliny, przewlekłą chrypkę i  odruch zwracania pokarmu. Niestety, nieleczona przypadłość może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przełyku, a nawet wywołać nowotwór przełyku. Wszystko to przez kwasy żołądkowe. Tylko odpowiednia dieta i zmiana przyzwyczajeń żywieniowych powinny wystarczyć, by pozbyć się zgagi.

Co może być przyczyną zgagi?

 • Rozluźniony i osłabiony zwieracz przełyku.
 • Palenie tytoniu.
 • Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej.
 • Otyłość.
 • Przepuklina rozworu przełykowego.
 • Przyjmowanie niektórych lekarstw.
 • Jedzenie kwaśnych, tłustych i pikantnych potraw.
 • Przejadanie się.
 • Noszenie za ciasnych ubrań.
 • Kładzenie się lub schylanie bezpośrednio po posiłku.

Co jeść, by pozbyć się zgagi?

Tylko kilka zmian w diecie może znacznie zmniejszyć ryzyko zgagi i zminimalizować podrażnienia przełyku. Pokarmy i napoje, które wywołują zgagę:

 • Kawa (nawet bezkofeinowa)
 • Alkohol
 • Czekolada
 • Mięta
 • Pomidory
 • Cebula
 • Produkty przetworzone
>>>>  Manuka Extra - opinie na temat przygotowania do uszkodzenia skóry

Najlepiej jeść małe porcje i dużo pić między posiłkami, a nie w ich trakcie. Dzięki temu treści żołądkowe będą spłukiwane z powrotem do żołądka. Należy pamiętać, że od razu po jedzeniu niewskazane jest kładzenie się ani schylanie, a ostatni posiłek powinien mieć miejsce najpóźniej na dwie godziny przed snem. Ważne też jest również tempo jedzenia. Zbyt szybkie spożywanie posiłków obciąża dolny zwieracz przełyku, który wtedy łatwiej  się otwiera i przepuszcza wsteczne kwasy żołądkowe.

Ulgę w ataku zgagi może przynieść herbatka imbirowa, która wzmacnia zwieracz przełyku. Osoba, która cierpi na tę przypadłość powinna jeść:

 • Produkty bogate w błonnik, np. buraki, granaty i soczewica. Dają uczucie sytości bez dostarczania zbędnych kalorii. Są pomocne w odchudzaniu.
 • Pokarmy bogate w węglowodany złożone, np. fasola, ryż, zboża i ziemniaki. Produkty te są lekkostrawne i łagodne dla

  foto202853 10 Co jeść, by nie mieć zgagi?

  żołądka.

Domowe sposoby na walkę ze zgagą:

Udowodniono, że żucie gumy bez cukru po każdym posiłku może zredukować objawy zgagi. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wówczas wydziela się więcej śliny, która ma odczyn alkaliczny, czyli pomaga neutralizować kwasy żołądkowe. Jednak pamiętajmy, że zbyt częste żucie gumy może spowodować odbijanie się i zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, ponieważ czynności  tej towarzyszy wzmożone wdychanie ilości powietrza. Pomocne w zapobieganiu zgagi są  również zioła. Lecznicza moc naparów z kwiatów lipy czy siemienia lnianego może skutecznie zapobiec nieprzyjemnemu schorzeniu. Zbawienne działanie ma też sok z surowych ziemniaków. Natomiast nie poleca się stosowania proszku z węgla drzewnego, który może stać się przyczyną dokuczliwych zaparć.

Poprzedni artykułWłosy twoją wizytówką
Następny artykułCzym jest skala Apgar?
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.