Ciekawostki o łysieniu
Ciekawostki o łysieniu
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Tak mnie dzisiaj naszło, aby napisać parę takich luźnych informacji na temat łysienia,  które gdzieś tam wyczytałem i kołaczą mi się w głowie. Może nie z przymrużeniem, bo jednak temat wypadania włosów jest dość istotny, ale podszedłem do tematu nieco luźniej.
Na początek mój ulubiony kawałek psychologii, czy obsesje. Istnieje coś co specjaliści określają jako trichotillomanię. Jest to problem, który polega na ciągnięciu i wyrywaniu sobie włosów. Często jest to niekontrolowane. Efektem takich „zabiegów” jest powstawanie łysych miejsc.  Co ciekawe najpierw osoba, no nazwijmy ją , chora pozbywa się włosów, którego z jakiegoś powodu jej nie pasuje (kształtem, czy długością). Często

foto202870 Ciekawostki o łysieniu

trichotillomania może doprowadzić do łysienia rozlanego. Inna sprawa, że taki sposób „wypadania” włosów nie pozostawia blizn, natomiast  powtarzany może doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych. Sama obsesja może przyjąć gorszą formę, określaną mianem trichofagii. Najprościej rzecz ujmując, polega ona na jedzeniu wyrwanych włosów. Oba przypadku leczone są przez specjalistyczne terapie.

Jako, że jesteśmy na świeżo po batalii o zakaz palenia papierosów, to słowo o wpływie tego nałogu na nasze włosy. W sumie od paru lat prowadzone były na ten temat dość szeroko zakrojone badania. Jednym z wniosków do którego doszli naukowcy z Anglii jest to, że palenie papierosów może przyśpieszyć łysienie, ze względu na substancje toksyczne zawarte w nikotynie. W sumie szczerze powiedziawszy, to dla mnie jest to raczej oczywiste. A jak już jesteśmy przy badaniach związanych z paleniem, całkiem niedawno naukowcy dwóch zwalczających się niegdyś mocarstw odkryli gen, którego mutacja może powodować łysienie. Można więc być zdrowym, ale jednak być dziedzicznie obciążonym. I może to objawiać się zaburzonym cyklem wzrostu włosa, albo.

>>>>  Dieta nordycka

I tak na koniec, coś z pogranicza świata fizycznego i duchowego. Jak wiadomo, łysienie plackowate, często ma podłoże psychiczne. Niektórzy specjaliści przekonują, że pomóc w leczeniu tej przypadłości może hipnoza. Przeprowadzano nawet badania w tej kwestii. W części przypadków hipnoza przynosiła efekty. Natomiast ciężko tak naprawdę powiedzieć na ile to właśnie ten „zabieg” wpłynął na cofnięcie się łysienia plackowatego.

A na koniec taki apel, jeżeli ktoś z czytających ma jakieś ciekawostki na temat łysienia to ja z chęcią przyjmę i postaram się takową dokładniej zbadać i opisać.

Poprzedni artykułPrzeciwnicy zmian
Następny artykułDlaczego warto biegać?
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.