Rodzaje chorób wenerycznych
Zdrowie i Ty

Rodzaje chorób wenerycznych

Choroby weneryczne to określenie grupy schorzeń przenoszonych przez kontakty seksualne. Można się nimi zarazić podczas stosunku płciowego z osobą będącą nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów. Wbrew powszechnej opinii, niektórymi chorobami wenerycznymi można się zarazić nawet w trakcie kontaktu seksualnego zabezpieczonego prezerwatywą. Są to dolegliwości krępujące, jednak wymagające szybkiej diagnozy i leczenia, ponieważ zagrażają nie tylko zdrowiu, ale również życiu.

Typy chorób wenerycznych

Choroby weneryczne podzielone na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę czynnik chorobotwórczy wywołujący daną dolegliwość. Wyróżnia się:

  • Bakteryjne choroby weneryczne – należy do nich chlamydia, kiła czy rzeżączka
  • Grzybicze choroby płciowe –  są to wszelkiego rodzaju grzybice narządów płciowych
  • Pasożytnicze choroby weneryczne – najpopularniejsze wśród z

    nich są: rzęsistkowica, wszawica łonowa oraz świerzb

  • Wirusowe choroby weneryczne – najgroźniejsze dla organizmu, w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. Zalicza się do nich: AIDS, opryszczkę narządów płciowych oraz kłykciny kończyste

Czy choroby weneryczne są groźne?

Spośród bakteryjnych infekcji płciowych do najbardziej groźnych zalicza się: chlamydię, rzeżączkę oraz kiłę.  Chlamydia to jedna najczęstszych dolegliwości bakteryjnych. Jest wywoływana przez bakterie Chlamydia trachomatis. Bardzo często przebiega bezobjawowo, a jej nieleczenie może doprowadzić nawet do bezpłodności. Z kolei rzeżączka powoduje częstomocz, zaczerwienie i pieczenie okolic intymnych. Choroba jest wywoływana przez rzęsistka pochwowego. Najbardziej niebezpieczna jest kiła spowodowana zarażeniem się krętkiem bladym. Pierwszymi objawami jest wysypka grudkowa wypełniona płynem surowiczym, która pojawia się w okolicach intymnych. Nieleczona kiła prowadzi do poważnego upośledzenia funkcji układu nerwowego, a nawet śmierci.

Równie niebezpieczne jest zarażenie się wirusem HPV, który jest szczególnie groźny dla kobiet. Przewlekły stan zapalny wywołany na jego tle może prowadzić do raka szyjki macicy. Co więcej choroby wirusowe są trudne do całkowitego wyleczenia. Możliwe jest jedynie uśpienie wirusa, jednak pozostaje on zahibernowany w organizmie nosiciela przez wiele lat, aby w najmniej spodziewanym momencie wywołać reemisję infekcji. Najcięższą chorobą weneryczną jest AIDS, wywołane przez wirus HIV. Nie opracowano do tej pory skutecznej i prostej metody jego leczenia, a chory musi przez całe życie przyjmować leki hamujące rozwój wirusa.

You may also like...