• pon. Mar 8th, 2021

? Odkryj z nami doskonałe podboje naukaipraktyka.edu.pl

?? ?‍♂ Nasz portal do miejsce ?? ?‍♂ gdzie znajdziesz wiele ?‍♀ ?? artykułów na teamty życia codziennego. ? ?

Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo

ByGrzegorz Borkowski

Sie 29, 2018
Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo

Raz na jakiś czas warto wykonać pewne badania kontrolne. Nie każdy jednak wie, które z nich właściwie należy robić regularnie. Najczęściej słyszy się o badaniach wzroku, krwi i ewentualnie moczu, ale to nie jedyne testy, które powinniśmy robić przynajmniej 2 razy w roku. Podpowiadamy co należy kontrolować i kiedy…

Krew – morfologia jest najprostszym i najpopularniejszym sposobem na wykrycie większości schorzeń. Taką kontrolę możemy przeprowadzać u lekarza rodzinnego przynajmniej raz na 2 lata. Wysoki poziom cukru, OB i zaburzona ilość czerwonych krwinek to sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Oczy – takie badania również powinno się przeprowadzać

przynajmniej raz na 2 lata, a po 40 roku życia zwiększamy częstotliwość o połowę, czyli wykonujemy takie badanie raz w roku, zwłaszcza jeśli mamy wadę wzroku lub predyspozycje do jaskry. Badanie okulistyczne może nawet wykryć ewentualny guz mózgu.

Zęby – kontrole dentystyczne koniecznie musimy przeprowadzać raz na pół roku, bez względu na to, czy stan naszego uzębienia jest dobry, czy tez pozostawia wiele do życzenia. Stomatolog w czasie wizyty sprawdza również stan dziąseł, żeby jak najszybciej wykryć ewentualny początek paradontozy. Wizyty dentystyczne są szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, których zęby są szczególnie narażone na powstawanie ubytków.

Serce – badanie ciśnienia powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, a poziom cholesterolu we krwi powinien być kontrolowany przynajmniej raz na pięć lat. Przy problemach z układem krążenia, badania powinny być wykonywane tak często, jak zaleci nam lekarz. Podstawowe badania mogą nas uchronić przed nadchodzącym zawałem i problemami z sercem.

Hormony – badania tarczycy są niezwykle ważne dla kobiet, które planują zajść w ciążę. Obniżony poziom energii, nieuzasadniony przyrost wagi ciała lub utrata włosów może świadczyć o problemach z tarczycą, a jej niedoczynność jest częstym powodem problemów z zajściem w ciążę. W takim wypadku należy rozpocząć kurację tyroksyną.

>>>>  Ranking preparatów odchudzających najlepiej sprzedających się w Aptece Volfarm

Kości – po ukończeniu 50 roku życia, warto zbadać gęstość tkanki kostnej. W okresie menopauzy najczęściej pojawiają się pierwsze oznaki osteoporozy, która może w dramatyczny sposób uprzykrzyć życie. Badanie kości, czyli denzysometria, powinno być przeprowadzane raz na dwa lata.

Nowotwory – do czterdziestego roku życia, badanie piersi powinno się przeprowadzać co dwa lata, potem co rok razem z mammografią. Niektóre kobiety, których struktura gruczołów jest mało przejrzysta, będą musiały poddać się USG, ponieważ mammografia w takim przypadku nie jest zbyt wiarygodna.

Skóra – niezależnie od wieku powinniśmy kontrolować stan naszej skóry, bu nie przeoczyć żadnej

nowej zmiany pigmentacyjnej. Samodzielnie powinniśmy oglądać naszą skórę przynajmniej raz w miesiącu, a raz do roku warto udać się do dermatologa, który podejrzane zmiany obejrzy pod mikroskopem.

Raz lub dwa razy do roku każda kobieta powinna wybrać się na badanie ginekologiczne i dodatkowo poprosić o cytologię, która w razie czego pomoże wcześnie zdiagnozować raka szyjki macicy.

Po 50 roku życia powinniśmy też regularnie badać stan jelita grubego, aby wykluczyć raka któregokolwiek odcinka układu pokarmowego.

About Grzegorz Borkowski
40 lat Grzegorz Borkowski specjalista w dziedzinieInstruktor Terapii Uzależnień:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Uniwersytet Medyczny w Lublinie Praca dla lokalnej społeczności w mieście Łódź

Tutaj polecana strona

Grzegorz Borkowski

40 lat Grzegorz Borkowski specjalista w dziedzinieInstruktor Terapii Uzależnień:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Uniwersytet Medyczny w Lublinie Praca dla lokalnej społeczności w mieście Łódź

Tutaj polecana strona