Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo
Zdrowie i Ty

Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo

Raz na jakiś czas warto wykonać pewne badania kontrolne. Nie każdy jednak wie, które z nich właściwie należy robić regularnie. Najczęściej słyszy się o badaniach wzroku, krwi i ewentualnie moczu, ale to nie jedyne testy, które powinniśmy robić przynajmniej 2 razy w roku. Podpowiadamy co należy kontrolować i kiedy…

Krew – morfologia jest najprostszym i najpopularniejszym sposobem na wykrycie większości schorzeń. Taką kontrolę możemy przeprowadzać u lekarza rodzinnego przynajmniej raz na 2 lata. Wysoki poziom cukru, OB i zaburzona ilość czerwonych krwinek to sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Oczy – takie badania również powinno się przeprowadzać

przynajmniej raz na 2 lata, a po 40 roku życia zwiększamy częstotliwość o połowę, czyli wykonujemy takie badanie raz w roku, zwłaszcza jeśli mamy wadę wzroku lub predyspozycje do jaskry. Badanie okulistyczne może nawet wykryć ewentualny guz mózgu.

Zęby – kontrole dentystyczne koniecznie musimy przeprowadzać raz na pół roku, bez względu na to, czy stan naszego uzębienia jest dobry, czy tez pozostawia wiele do życzenia. Stomatolog w czasie wizyty sprawdza również stan dziąseł, żeby jak najszybciej wykryć ewentualny początek paradontozy. Wizyty dentystyczne są szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, których zęby są szczególnie narażone na powstawanie ubytków.

Serce – badanie ciśnienia powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, a poziom cholesterolu we krwi powinien być kontrolowany przynajmniej raz na pięć lat. Przy problemach z układem krążenia, badania powinny być wykonywane tak często, jak zaleci nam lekarz. Podstawowe badania mogą nas uchronić przed nadchodzącym zawałem i problemami z sercem.

Hormony – badania tarczycy są niezwykle ważne dla kobiet, które planują zajść w ciążę. Obniżony poziom energii, nieuzasadniony przyrost wagi ciała lub utrata włosów może świadczyć o problemach z tarczycą, a jej niedoczynność jest częstym powodem problemów z zajściem w ciążę. W takim wypadku należy rozpocząć kurację tyroksyną.

Kości – po ukończeniu 50 roku życia, warto zbadać gęstość tkanki kostnej. W okresie menopauzy najczęściej pojawiają się pierwsze oznaki osteoporozy, która może w dramatyczny sposób uprzykrzyć życie. Badanie kości, czyli denzysometria, powinno być przeprowadzane raz na dwa lata.

Nowotwory – do czterdziestego roku życia, badanie piersi powinno się przeprowadzać co dwa lata, potem co rok razem z mammografią. Niektóre kobiety, których struktura gruczołów jest mało przejrzysta, będą musiały poddać się USG, ponieważ mammografia w takim przypadku nie jest zbyt wiarygodna.

Skóra – niezależnie od wieku powinniśmy kontrolować stan naszej skóry, bu nie przeoczyć żadnej

nowej zmiany pigmentacyjnej. Samodzielnie powinniśmy oglądać naszą skórę przynajmniej raz w miesiącu, a raz do roku warto udać się do dermatologa, który podejrzane zmiany obejrzy pod mikroskopem.

Raz lub dwa razy do roku każda kobieta powinna wybrać się na badanie ginekologiczne i dodatkowo poprosić o cytologię, która w razie czego pomoże wcześnie zdiagnozować raka szyjki macicy.

Po 50 roku życia powinniśmy też regularnie badać stan jelita grubego, aby wykluczyć raka któregokolwiek odcinka układu pokarmowego.

You may also like...