Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo
Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Raz na jakiś czas warto wykonać pewne badania kontrolne. Nie każdy jednak wie, które z nich właściwie należy robić regularnie. Najczęściej słyszy się o badaniach wzroku, krwi i ewentualnie moczu, ale to nie jedyne testy, które powinniśmy robić przynajmniej 2 razy w roku. Podpowiadamy co należy kontrolować i kiedy…

Krew – morfologia jest najprostszym i najpopularniejszym sposobem na wykrycie większości schorzeń. Taką kontrolę możemy przeprowadzać u lekarza rodzinnego przynajmniej raz na 2 lata. Wysoki poziom cukru, OB i zaburzona ilość czerwonych krwinek to sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Oczy – takie badania również powinno się przeprowadzać

foto202861 7 Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo

przynajmniej raz na 2 lata, a po 40 roku życia zwiększamy częstotliwość o połowę, czyli wykonujemy takie badanie raz w roku, zwłaszcza jeśli mamy wadę wzroku lub predyspozycje do jaskry. Badanie okulistyczne może nawet wykryć ewentualny guz mózgu.

Zęby – kontrole dentystyczne koniecznie musimy przeprowadzać raz na pół roku, bez względu na to, czy stan naszego uzębienia jest dobry, czy tez pozostawia wiele do życzenia. Stomatolog w czasie wizyty sprawdza również stan dziąseł, żeby jak najszybciej wykryć ewentualny początek paradontozy. Wizyty dentystyczne są szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, których zęby są szczególnie narażone na powstawanie ubytków.

Serce – badanie ciśnienia powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, a poziom cholesterolu we krwi powinien być kontrolowany przynajmniej raz na pięć lat. Przy problemach z układem krążenia, badania powinny być wykonywane tak często, jak zaleci nam lekarz. Podstawowe badania mogą nas uchronić przed nadchodzącym zawałem i problemami z sercem.

Hormony – badania tarczycy są niezwykle ważne dla kobiet, które planują zajść w ciążę. Obniżony poziom energii, nieuzasadniony przyrost wagi ciała lub utrata włosów może świadczyć o problemach z tarczycą, a jej niedoczynność jest częstym powodem problemów z zajściem w ciążę. W takim wypadku należy rozpocząć kurację tyroksyną.

>>>>  Papaya - bogate źródło papainy

Kości – po ukończeniu 50 roku życia, warto zbadać gęstość tkanki kostnej. W okresie menopauzy najczęściej pojawiają się pierwsze oznaki osteoporozy, która może w dramatyczny sposób uprzykrzyć życie. Badanie kości, czyli denzysometria, powinno być przeprowadzane raz na dwa lata.

Nowotwory – do czterdziestego roku życia, badanie piersi powinno się przeprowadzać co dwa lata, potem co rok razem z mammografią. Niektóre kobiety, których struktura gruczołów jest mało przejrzysta, będą musiały poddać się USG, ponieważ mammografia w takim przypadku nie jest zbyt wiarygodna.

Skóra – niezależnie od wieku powinniśmy kontrolować stan naszej skóry, bu nie przeoczyć żadnej

foto202855 7 Badania, które trzeba wykonać obowiązkowo

nowej zmiany pigmentacyjnej. Samodzielnie powinniśmy oglądać naszą skórę przynajmniej raz w miesiącu, a raz do roku warto udać się do dermatologa, który podejrzane zmiany obejrzy pod mikroskopem.

Raz lub dwa razy do roku każda kobieta powinna wybrać się na badanie ginekologiczne i dodatkowo poprosić o cytologię, która w razie czego pomoże wcześnie zdiagnozować raka szyjki macicy.

Po 50 roku życia powinniśmy też regularnie badać stan jelita grubego, aby wykluczyć raka któregokolwiek odcinka układu pokarmowego.

Poprzedni artykułCzym jest skala Apgar?
Następny artykułWypadanie włosów – przyczyny i zapobieganie
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.