Aparat ortodontyczny nie tylko dla pięknego uśmiechu
Piękno

Aparat ortodontyczny nie tylko dla pięknego uśmiechu

Aparat ortodontyczny nie tylko dla pięknego uśmiechu Tag: aparat na zęby    aparat ortodontyczny    ortodonta    proste zęby    wady zgryzu

Większość osób boi się wizyt u dentysty. Nic dziwnego – w końcu leczenie zębów nie należy do przyjemności. Jednak czasami oprócz stomatologa konieczna jest wizyta u specjalisty, który zajmuje się poważniejszymi problemami z uzębieniem, jak np. wadami zgryzu, czyli u ortodonty. To on najczęściej zdecyduje o założeniu aparatu ortodontycznego (stałego lub ruchomego), którego głównym zadaniem jest prostowanie zębów oraz wyleczenie nieprawidłowego zgryzu. I rzadko kiedy chodzi wyłącznie o piękny uśmiech, lecz przede wszystkim o zdrowie, ponieważ problemy z zębami mogą zaszkodzić całemu organizmowi oraz

mieć wpływ na późniejsze życie. Warto zatem lepiej zapoznać się z aparatem ortodontycznym, zakresem jego użycia oraz zaletami i wadami tego typu leczenia.

Trochę statystyki

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeprowadziła raport na temat problemu wad zgryzu u ludzi i zauważyła niepokojącą tendencję wzrostową – aż 90% wśród samych dzieci i młodzieży. Natomiast u prawie 40% badanych osób konieczne jest ortodontyczne leczenie, czyli założenie aparatu ortodontycznego na zęby. Pozostałe 60% badanych wystarczy poddać działaniom profilaktycznym, które albo wyeliminują całkowicie wady zgryzu bądź zapobiegną ich nasileniu w przyszłości. Dalsze statystyki dowodzą, że 80% wszystkich wad zgryzu są wadami nabytymi, z których większość powstaje w dzieciństwie, a zaledwie 20% jest dziedzicznych. Wady zgryzu obejmują głównie zaburzenia w czynności działania żuchwy. Najczęściej występującą wadą jest tzw. „tyłozgryz”, stanowiący 70% wszystkich istniejących wad. Inną równie częstą przyczyną do założenia aparatu ortodontycznego jest stłoczenie zębów.

Kiedy do ortodonty?

Praktycznie aparat ortodontyczny można założyć niezależnie od wieku pacjenta, choć najczęściej proces leczenia rozpoczyna się, kiedy mleczne zęby zostaną wymienione na stałe. Na konieczność wizyty u specjalisty ortodonty mogą wskazywać pewne objawy, nieznacznie różniące się dla dzieci i dorosłych. Dla przykładu szczególnie zaniepokoić powinna nas u dziecka, np. widoczna asymetria w rysach twarzy, wady wymowy, nieprzerwanie otwarte usta, cofnięta lub nienaturalnie wysunięta broda, szpary między zębami lub widoczne stłoczenie zębów, niezdrowe nawyki typu obgryzanie paznokci. Natomiast dorośli muszą zwrócić u siebie uwagę na patologiczne uszeregowanie zębów, czyli wszelakie stłoczenia ich oraz powstawanie szpar, ścieranie się zębów, odsłanianie szyjek zębów, zgrzytanie zębów czy osadzanie się kamienia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych – zalety i wady

Do leczenia powyższych objawów stosuje się różne odmiany aparatów ortodontycznych. Ze względu na sposób przytwierdzenia aparatu do zębów wyróżniamy stałe aparaty ortodontyczne oraz aparaty ruchome czynnościowe, które można wyciągnąć w każdej chwili i najczęściej zakłada

się je na noc u dzieci, posiadających jeszcze mleczne zęby. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie przy wadach pionowych, czyli zgryzie otwartym i zgryzie głębokim, przy asymetriach (wadach poprzecznych) czy nieprawidłowościach zębowych, takich jak stłoczenie zębów czy braku ich zawiązków. Nierzadko używa się ich przed przygotowaniem starszych pacjentów do leczenia protetycznego, jeżeli mają problemy ze zgryzem.

Natomiast aparaty ruchome znajdują głównie zastosowanie do wyleczenia wad przednio-tylnych. Ponadto najczęściej stosowane są u dzieci, gdyż ich uzębienie jest w trakcie kształtowania się, a co za tym idzie – jest bardziej elastyczne, dzięki czemu szybciej można wyleczyć wady zgryzu niezależnie od ich rodzaju i zaawansowania. Również ze względu na występowanie przeważającego uzębienia mlecznego niemożliwe jest założenie stałego aparatu, który jest konieczny niezależnie od nabytej wady w przypadku osób dorosłych. Z kolei po kuracji aparatem trzeba później nosić zakładany przynajmniej na noc aparat retencyjny, którego głównym zadaniem jest ustabilizowanie osiągniętych efektów leczenia oraz nie dopuszczenie do szybkiego cofnięcia się pozytywnych zmian.

Który rodzaj aparatu ortodontycznego jest najbardziej skuteczny w wyleczeniu wad występujących w uzębieniu?

Zdecydowanie stały aparat ortodontyczny, gdyż nie trzeba pamiętać o zakładaniu go tak jak w przypadku ruchomego aparatu, o którym można zapomnieć lub nie zawsze mieć ochotę na założenie go i przez to zaprzepaścić leczenie. Dzięki stałemu umocowaniu na zębach działanie aparatu jest ciągłe i wydajniejsze, ponieważ wpływa na rozwój kości. W dodatku jest on wygodny i nie powoduje „seplenienia”, a także można bez obaw jeść i pić w nim, co

często jest niemożliwe przy ruchomym aparacie. Oczywiście, trzeba uważać na pożywienie, gdyż podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego nie wolno jeść niektórych rodzajów jedzenia, np. twardych do zgryzienia orzechów, gdyż mogą uszkodzić aparat oraz używać gum do żucia czy cukierków typu toffi, które mogą się do niego przykleić. Podczas gdy aparat ruchomy zawsze można wyciągnąć i w międzyczasie jeść to, na co mamy ochotę.

Większość osób przeraża noszenie metalowego aparatu, dlatego alternatywą dla nich jest tzw. aparat kosmetyczny, którego elementy są w kolorze podobnym do odcienia zębów, dzięki czemu części są niewidoczne. Jednakże jego ogromną wadą jest to, że każde barwiące napoje typu mocna herbata i kawa oraz potrawy czy owoce, jak np. pomarańcze i mandarynki, od razu zostawiają ślad i widać przebarwienia na aparacie, a to powoduje, że przestaje on być „przeźroczysty”. Ponadto aparaty kosmetyczne są mniej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia niż metalowe stałe aparaty ortodontyczne. Również jest o wiele bardziej kosztowny ze względu na wykorzystanie w nim specjalnych materiałów. Dlatego może jednak w imię własnego zdrowia poświęcić się i założyć typowy stały aparat ortodontyczny, aby móc później cieszyć się nie tylko pięknym, ale i zdrowym uśmiechem?

 

Jeżeli nosisz stały aparat ortodontyczny musisz koniecznie pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, ponieważ podczas kuracji są one bardziej narażone na próchnicę czy nawet paradontozę dziąseł.

Nić dentystyczna ORAL-B Super Floss do mostów, 50 m – niezbędne uzupełnienie higieny jamy ustnej po codziennym myciu zębów pastą.  Idealna do czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów i większych przestrzeni międzyzębowych. Dzięki niej uzyskasz poczucie maksymalnej świeżości.

 

 

Dentofresh płyn do płukania jamy ustnej, 500 ml – dopełnienie każdej higieny jamy ustnej.  Zawiera kompozycję olejków eterycznych. Przywracają one prawidłową florę bakteryjną jamy ustnej oraz likwidują stany zapalne.

 

 

 

Blanx Anty Osad pasta do zębów antyosadowa, 75 ml – wybielająco-ochronna pasta do zębów. Bazuje na naturalnym wyciągu z porostu islandzkiego i mikroproszku z bambusa.  Usuwa przede wszystkim przebarwienia z zębów, m.in. po kawie, papierosach, pokarmach oraz osad z kamienia nazębnego.  Godna polecenia dla osób, które zdecydowały się na tzw. “kosmetyczny” aparat ortodontyczny.

 

 

You may also like...

1 Comment

Comments are closed.