Anoreksja
Zdrowie i Ty

Anoreksja

Anoreksja to bez wątpienia choroba psychiczna, która swoje podłoże odnajduje w środowisku osoby chorej – w rodzinie, w szkole, w pracy, a ogólnie ujmując w nieprawidłowych relacjach interpersonalnych. osoba z anoreksją popada w zaburzenia w odżywianiu się w efekcie zetknięcia się toksycznymi rodzicami czy brakiem akceptacji środowiska. Anoreksja dotyka głównie kobiet, choć według statystyk rośnie także procent zachorowań wśród mężczyzn. Obniża się również przeciętny przedział wiekowy osób chorujących. Przestały już nawet zaskakiwać przypadki anoreksji wśród dziewczynek w wieku poniżej 12 lat.

Anoreksja inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym polega na silnym odczuwaniu lęku przed przytyciem i dążeniu od uzyskania możliwie niskie wagi.

Osoba chora stosuje głodówki, intensywnie ćwiczy, często także stosuje środki przeczyszczające. Skutkiem choroby jest drastyczny spadem masy ciała, z którym wiążą się dalsze problemy zdrowotne. Anoreksja wyniszcza nie tylko ciało, również umysł, ponieważ niezależnie od wagi ciała osoba dotknięta chorobą patrzy w lustro i wciąż widzi zwały tłuszczu. Nie potrafi przyjąć do wiadomości, że z każdym dniem pogarsza swój stan.

Drastyczne odchudzanie się jest najbardziej widocznym elementem choroby, choć nie jedynym. Istota anoreksji to również próba uzyskania kontroli nad własnym życiem i ciałem, chęć pokazania innym swojej siły i wytrzymałości, manifestacja niezwykle niskiej samooceny często głodówka jako traktowana jako kara za brak doskonałości.

Długotrwała głodówka powoduje ogólne wyniszczenie organizmu, a po pewnym czasie zaczynają zawodzić wszystkie narządy. Osłabiony zostaje system immunologiczny, co powoduje, że chory jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. W przypadku anoreksji o typie bulimicznym pojawiają się objawy związane z prowokowaniem wymiotów oraz nadużywaniem środków przeczyszczających.

Anoreksja jest jednym z najbardziej śmiertelnych chorób psychicznych. Leczenie jest długotrwałe,  wymaga ogromnej pracy ze strony osoby chorej i jej najbliższych i jest przede wszystkim bardzo trudne. Dlatego bardzo istotnie jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie choroby.

Podobne wpisy:

  • Zasady skutecznego odchudzania
  • Odchudzanie na zawołanie bez odchudzania
  • Dlaczego człowiek tyje?
  • Co to jest wskaźnik BMI?
  • Makijaż permanentny oczu

You may also like...