Angelina Joli wybrała mastektomię. Ale wystarczą regularne badania piersi

Angelina Joli wybrała mastektomię. Ale wystarczą regularne badania piersi

Angelina Jolie, znana amerykańska gwiazda filmowa zdecydowała się na prewencyjną mastektomię, ponieważ jest nosicielką wadliwego genu BRCA 1, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. W przypadku aktorki lekarze oszacowali to ryzyko na 87 proc. Zabieg odbił się szerokim echem na całym świecie powodując dyskusję o raku piersi, zwłaszcza o tym, czy mastektomia to jedyna skuteczna metoda zapobiegania nowotworowi piersi?

Angelina Joli o swojej decyzji poinformowała opinię publiczną, bo jak przyznała wierzy, „że inne kobiety mogą skorzystać z mojego doświadczenia. Rak to słowo, które sączy strach do ludzkich serc i budzi głębokie poczucie bezradności. Ale dziś wystarczy zrobić badanie krwi, by sprawdzić, czy jest się w grupie wysokiego ryzyka zachorowań na raka piersi i jajnika. A potem trzeba działać.

– Chciałam, żeby inne kobiety wiedziały, że decyzja o mastektomii nie była łatwa. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że ją podjęłam. Teraz mogę mówić dzieciom, że nie muszą się bać, że mnie stracą z powodu tej choroby – wyznała aktorka.
Dodała, że jej matka chorowała na raka i zmarła, kiedy miała 56 lat. Zdążyła poznać swoje pierwsze wnuczki. Jednak kolejne dzieci nie miały już szansy, by spotkać babcię i zobaczyć, jak cudowną, kochającą osobą była – napisała Joli. Angelina Jolie poddała się bolesnym operacjom : podwójnej mastektomii oraz rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem implantów.

Polscy onkolodzy komentujący profilaktyczną mastektomię Joli zwracają uwagą, że to nie jedyna metoda, której celem jest ochrona przed rakiem piersi. Inną jest monitorowanie. Co to oznacza? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca w takich sytuacjach  comiesięczną samokontrolę piersi,  badanie palpacyjne piersi przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza ginekologa, regularne wykonywanie badań kontrolnych piersi: USG piersi, mammografię, rezonans magnetyczny..

Polecamy  Plastry Mibiomi - opinia na temat plastrów odchudzających

Kobiety, u których występuje uwarunkowane genami większe ryzyko zachorowania powinny być objęte monitoringiem już od 20 roku życia, wykonać testy na obecność zmutowanych genów BRCA 1 BRCA 2 i co pół roku mieć wykonywane  badanie USG piersi lub mammografię oraz oznaczanie we krwi poziomu markeru CA 125 od 30 roku życia.Te wskazania wydają się jednak tylko zaleceniami spisanymi na papierze. Wiele kobiet i organizacji działających w zakresie ochrony zdrowia w Polsce podkreśla, że badanie palpacyjne piersi przez lekarzy rodzinnych czy ginekologów to w Polsce wciąż rzadkość. Takie badania z reguły wykonują same kobiety lub dopiero onkolodzy.

W Polsce problemem jest także regularne wykonywanie profilaktycznych, kontrolnych badań piersi. Tylko połowa kobiet zgłasza się na bezpłatną mammografię. Być może osobiste i szczere wyznanie aktorki przyczyni się do tego, że kobiety w końcu zrozumieją, że warto badać się i dbać o piersi. Dla siebie i swoich najbliższych.

Fot. sxc.hu