8 domowych sposobów na zapalenie pęcherza
Zdrowie i Ty

8 domowych sposobów na zapalenie pęcherza

Infekcja dróg moczowych jest bardzo uciążliwe i bolesna. Jej głównymi objawami są: parcie na pęcherz, pieczenie, ból podczas oddawania moczu. Niektóre kobiety mają naturalne predyspozycje do zwiększonego ryzyka zakażenia pęcherza, dlatego powinny zadbać o odpowiednią profilaktykę. Poniżej przygotowaliśmy kilka domowych sposobów na pierwsze objawy zapalenia pęcherza lub skuteczną pielęgnację prewencyjną.

 1. Pij duże ilości wody – duże nawodnienie organizmu rozcieńcza mocz i pozwala szybciej wypłukać bakterie z pęcherza. Niezdrowe jest również wstrzymywanie moczu, ponieważ propaguje to namnażanie się pałeczek okrężnicy. Do picia wybieraj wodą niegazowaną, mineralną, najlepiej w temperaturze pokojowej.  Ogranicz picie kawy oraz mocnej herbaty, ponieważ działają drażniąco na pęcherz moczowy.
 2. Witamina

  C przede wszystkim!

  – szybko zakwasza mocz, dzięki czemu zostaje zahamowany rozwój bakterii. Lekarze zalecają przyjmować nawet do 1000 mg witaminy C w ciągu doby, niekoniecznie w postaci tabletek – sięgnij po sok z czarnych porzeczek lub cytrusów.

 3. Naturalna moc żurawiny – jest oto owoc idealny do wspierania pracy pęcherza moczowego. Działa przeciwzapalnie oraz hamuje namnażanie się bakterii.  Zawiera wysoką dawkę kwasu chinolowego, który przetwarza się w wątrobie w kwas hipurowy, który zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach pęcherza moczowego.
 4. Wygrzej się – ciepłe kąpiele i gorące okłady zwiększają ukrwienie śluzówki dróg moczowych, co pozwala szybciej pozbyć się infekcji pęcherza. Warto sięgnąć po termofor, który można przykładać  w okolicy pęcherza, nerek.
 5. Aspiryna i Ibuprofen – składniki te nie tylko zmniejszą odczuwalną bolesność infekcji, ale również złagodzą stany zapalne.
 6. Zioła, zioła, zioła – są dobre na wszystko i nie wolno o nich zapominać. Jeśli cierpisz na infekcję pęcherza to sięgnij po napar z pietruszki lub ze skrzypu polnego,  które działają moczopędnie oraz przeciwbakteryjnie.
 7. Właściwa higiena intymna – podmywaj się dwa razy dziennie, zaczynając od przodu i przesuwając się ku tyłowi. Nie zawsze warto inwestować w antybakteryjne płyny intymne, ponieważ naruszają one naturalną florę bakteryjną, co podnosi ryzyko zapalenia pęcherza.
 8. Olej lniany – działa osłonowo na błony śluzowe, co blokuje przenikanie bakterii. Dodawaj go do sałatek i warzyw, zawsze na zimno!

^

You may also like...