Wrzody objawy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czy zdarza się, iż po posiłku boli cię brzuch, masz kłopoty z wypróżnianiem się? Przyczyną tych dokuczliwości mogą stanowić wrzody żołądka.

Protekcja dla żołądka

Twój żołądek, jelita oraz gruczoły trawienne wytwarzają kwas solny co więcej rozmaite enzymy, których zadaniem jest trawienie dawanego organizmowi pokarmu, w tym przyswajalnego przez nas białka. Białko jest równocześnie jednym z bazowych materiałów budulcowych żołądka. Swoje sprawne działanie organ ten zawdzięcza barierze ochronnej, jaka oddziela ściany żołądka od jego treści. Istnienie bariery ochronnej, tak zwanej błony śluzowej żołądka zapewnia, że kwasy przetwarzane przez sam żołądek nie są dla niego zagrożeniem. Zdarza się niekiedy, że ten misterny mechanizm obronny zostaje udaremniony, doprowadzając do powstawania braków w błonie. Te właśnie ubytki nazywane są przez nas powszechnie wrzodami. Ich rozmiar może osiągać długość 3-5 mm, a ich dno sięgać nawet powłoki mięśniowej żołądka.

Nie lekceważ objawów

Powszechnie za powstawanie wrzodów obwiniamy zwłaszcza długotrwały stres, a także nadużywanie kawy, alkoholu i papierosów. Inna szkoła zwraca uwagę na istnienie bakterii Helicobakter Pylori, żyjących na błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Niektórzy uczeni twierdzą, że wzmiankowane bakterie są odpowiedzialne za około 90% przypadków wrzodów żołądka i dwunastnicy. Złośliwa bakteria ma formę korkociągu i bez trudu przylega do błony śluzowej, natomiast przeżycie w kwaśnym środowisku żołądka ułatwia jej produkowany enzym. Inne dostarczane przez nią substancje przynoszą niestety zapalenie i defekt błony śluzowej. Zakażenie bakterią H. pylori przebiega przeważnie we wczesnym dzieciństwie poprzez bezpośredni kontakt z tą bakterią, na szczęście choroba rozwinie się jedynie u ok. 10% zainfekowanych. Jednak wciąż niewiele wiadomo o drogach jej przenoszenia czy metodach przeciwdziałania zarażeniu, lekarze rekomendują, by przestrzegać typowych zasad dotyczących higieny żywieniowej (pamiętajmy o właściwym myciu rąk przed jedzeniem posiłku czy przygotowywaniem jedzenia, piciu wody ze znanego pochodzenia oraz spożywaniu potraw wiadomego źródła). Kolejnym czynnikiem ryzyka zachorowania na chorobę wrzodową jest przewlekłe przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych. Pod tą zagadkową nazwą kryją się aspiryna, ibuprofen lub naproksen. Dlatego jeśli zażywamy tego rodzaju środki przez długi okres koniecznie skontaktujmy się z lekarzem.
Jakie symptomy powinny pobudzić naszą czujność? Jeśli ból w podbrzuszu pojawia się 2-3 godziny po konsumpcji, zwiększa się także, gdy nie zażywamy żadnych pokarmów. Zdarza się, że ból wywołany problemami wrzodowymi jest tak mocny, że nie umożliwia spać. Inne z przykrych objawów, to nudności oraz nudności (także z krwią), niestrawność, uczucie pełności, a także wrażenie ogólnego dyskomfortu, przemęczenie, chudnięcie. Zdarza się, że wrzody rozwijają się zdradliwie, nie dając żadnych znaków, wówczas trudno zdiagnozować schorzenie należycie wcześnie. Odpowiednia identyfikacja objawów oraz udanie się do lekarza jest gwarancją powrotu do zdrowia. Nieleczone, zaniedbane wrzody mogą stać się przyczyną ciężkich, nierzadko zagrażających życiu powikłań. Przewlekłe krwawienie z małych naczyń może przyczynić się w rezultacie do anemii, spowodowanej niedoborami żelaza. Nieleczone wrzody nie tylko uszkadzają naczynia krwionośne, ale także mogą wywołać krwotok wewnętrzny. Kolokwialnie mówimy wtedy o pęknięciu wrzodu (przejawy: ostre, silne bóle brzucha, wysoka gorączka, ogólne wycieńczenie, zimna i spocona skóra, ciemne lub krwawe stolce, wymiotowanie krwią lub jej skrzepami). Jeśli wrzody były głębokie, długo nie leczone i umieszczone na styku żołądka i dwunastnicy może się zdarzyć, że powstałe po ich uleczeniu blizny doprowadzą do niedrożności przewodu pokarmowego. Jednym z najpoważniejszych niebezpieczeństw, powstałych w konsekwencji zaniedbania wrzodów jest perforacja, czyli przedziurawienie ściany żołądka (wrzód pogłębia się, przedziurawia ścianę żołądka, jego zawartość dostaje się do otrzewnej, powodując nawet infekcję). Przy ostrych powikłaniach choroby wrzodowej konieczna jest w większości przypadków interwencja chirurgiczna. Przeto, jeśli masz cierpisz na wrzody lub dostrzegasz u siebie tą przypadłość nie zwlekaj z odwiedzeniem lekarza, w przypadku odnotowania silnych objawów nie wahaj się wezwać pogotowie.

Antybiotyk na wrzody

Choroba wrzodowa w żadnym razie nie jest równobrzmiąca z operacją. W tej chwili zdumiewającą większość chorych można leczyć zachowawczo. Przyczyną wrzodów są bakterie, a te likwiduje się antybiotykami. Do leczenia trzeba też włączyć leki zobojętniające kwasy żołądkowe. Dzięki temu podrażniony żołądek nie będzie atakowany przez własny kwas. Podczas kuracji chory sam powinien zredukować spożywanie ostrych i kwaśnych potraw (ogórków bądź kapusty kwaszonej). Leczenie wspiera dieta mleczna. Po kuracji i ustąpieniu dokuczliwości jeść można już wszystko.
Zdarzają się wrzody oporne na leczenie lekami. Jeżeli chory poprawnie stosuje leki przez 6-8 tygodni, a wrzód nie goi się, wtedy proponuje się jego wycięcie. Długo utrzymujące się wrzody żołądka uznaje się za stan przedrakowy. W nowotwór nie przechodzą tymczasem wrzody na dwunastnicy. Ich kuracja jest jednak potrzebna. Mogą zacząć krwawić lub ulec przedziurawieniu (perforacji).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*