Piękne pięty

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Stopy to część naszego ciała, o które często dbamy tylko sezonowo. Nic bardziej błędnego, gdyż takim podejściem możemy doprowadzić do popękań i innych trudnych do wypielęgnowania kłopotliwych sytuacji. Każdego dnia, bez względu na porę roku, powinniśmy poświęcić im odrobinę czasu, gdyż to na nich w ciągu całego dnia spoczywa ciężar naszego ciała.

Pielęgnacja pięt

Pęknięcia, które są charakterystyczne dla pięt są często przyczyną niesystematycznej ich pielęgnacji. Wiele osób niestety dba o nie tylko w okresie, kiedy są one widoczne i tylko wówczas poświęcają im czas. Zdarza się jednak, że pęknięcia są wywołane brakiem witaminy A w organizmie, dlatego jeśli o nie dbamy, a mimo tego pęknięcie się pojawiają postarajmy się o dostarczenie tej witaminy. Źródłem pękania pięt mogą być także choroby: grzybica lub cukrzyca, dlatego watro skonsultować się z lekarzem. Ze względu jednak na możliwość infekcji trzeba o nie dbać przez cały rok.

Pięty mają tendencję do wysuszania, dlatego podstawą jest ich nawilżanie oraz zmiękczanie, by nie doszło do powstania zrogowaciałej warstwy a następnie jej popękań.

Ważna jest prawidłowa kąpiel dla stóp, którym nie wystarczy tylko woda z mydłem. Najlepiej wykonywać kąpiele połączone z ich moczeniem w naparze z ziół. Do tego celu idealnie nadają się lawenda, mięta, szałwia oraz rumianek. Jeśli skóra stóp jest wysuszona użyjmy siemię lniane, jeśli pojawił się stan zapalny dodajmy do wody napar z nagietka, ziela krwawnika czy iście brzozy.

Kąpiel nóg powinna trwać około pół godziny. W tym czasie możemy dolewać gorącą wodę, jednak najpierw wyciągnijmy stopy z naczynia, wyrównajmy temperaturę i dopiero po tym włóżmy je ponownie.
Pod koniec kąpieli warto wykonać peeling usuwający zrogowaciały naskórek na powierzchni całej stopy oraz pumeks do pozbycia się go z piet.

Po takiej kąpieli nie zapomnijmy o wtarciu w osuszone stopy kremu, może to być maść z witaminą A i dodatkiem alantoliny.

Pamiętajmy o tym, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dzięki takiej zasadzie unikniemy nawet najdrobniejszych popękań i będziemy mogły cieszyć się pięknie wypielęgnowanymi stopami przez cały rok.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*