Nadciśnienie krwi – przyczyna, objawy i leczenie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Hipotensja to złożone zaburzenie wyróżnia się, jednak dwie główne przyczyny: pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne wynika zazwyczaj z predyspozycji genetycznych. Z jednej strony zmienia się anatomia tętnic, które ulegają przebudowaniu w odpowiedzi na nadciśnienie pierwotne, co wpływa na większy opór przepływu oraz zmusza serce do większej pracy. Z drugiej strony możliwy jest genetyczne uszkodzenie nerek, które zatrzymują o wiele więcej sodu,  aby wyrównać stężenie nerek konieczny jest większy przepływ krwi przez nerki (perfuzja), co prowadzi do nadciśnienia.

Do podłoża wtórnego nadciśnienia tętniczego można zaliczyć:

 • Zapalenie kłębuszków nerkowych, choroby tętnic nerkowych, zespół Gordona;
 • Choroby nadnerczy i zespół Cushinga
 • Choroby tarczycy (głównie nadczynność, rzadziej niedoczynność(
 • Nowotwory
 • Guzy i urazy mózgu
 • Ciąża
 • Leki (zwłaszcza syntetyczne hormony: estrogeny, kortykosteroidy)
 • Narkotyki (amfetamina, kokaina)

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

W większości przypadków nieprawidłowe parametry ciśnienia nie dają wyraźnych sygnałów. Zazwyczaj choroba jest wykrywana podczas rutynowego badania u lekarza. Dlatego każda osoba powinna regularnie sprawdzać swoje ciśnienie, ponieważ nieleczenie dolegliwości może spowodować wiele niebezpiecznych skutków zdrowotnych, nawet uszkodzić niektóre organy.  U niektórych pacjentów występują drobne symptomy, które mogą być znakiem ostrzegawczym. Zalicza się do nich: uczucie niepokoju i lęki, kołatanie serca, zawroty głowy, bóle głowy, zwiększona potliwość, bezsenność, krwotoki z nosa, zaczerwienie twarzy i klatki piersiowej, ból w mostku, szybkie męczenie się, zadyszka.

Jak nieleczone nadciśnienie wpływa na stan zdrowia?

Podwyższone ciśnienie, które jest nieleczone może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Najbardziej groźnymi powikłaniami są: uszkodzenie nerek (niewydolność trwała), zawał serca, udar mózgu, zespół otępienny. Przypadłości te mogą spowodować nawet śmierć. Nadciśnienie prowadzi do uszkodzenia wielu narządów w organizmie. U niektórych osób może występować też retinopatia nadciśnieniowa, która powoduje negatywny dla wzroku wzrost ciśnienia w oku. Najbardziej niebezpieczne jest nadciśnienie złośliwe, które atakuje jednocześnie oko, nerki, serce oraz inne narządy. Objawami są drgawki, bóle głowy, duszności, wielomocz, zaburzenia myślenia, spadek masy ciała. Nadciśnienie złośliwe wymaga leczenia szpitalnego, a nieleczone prowadzi do śmierci w czasie od kilku dni do kilkunastu miesięcy.

leki na nadcisnienie Nadciśnienie krwi  przyczyna, objawy i leczenie

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Po zdiagnozowaniu choroby natychmiast należy podjąć odpowiednie leczenie, aby uchronić się przed zgubnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jakie może powodować zbyt wysokie ciśnienie krwi: miażdżycą, chorobą nerek, zawałem serca.

Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych:  z codziennej diety należy wyeliminować wszystko, co tłuste i słone. Jeżeli chory cierpi na nadwagę albo co gorsza otyłość powinien za wszelką cenę znormalizować masę ciała. Konieczna jest całkowita rezygnacja z alkoholu lub zredukowanie go do minimum. Osoby palące papierosy również muszą porzucić nałóg nikotynowy. Warto także zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej dopasowanej do kondycji i wieku pacjenta.

 Następnie należy rozpocząć kurację farmakologiczną, jednak decyzję o odpowiednim preparacie powinien podjąć lekarz. Na rynku farmaceutycznym znajduje się obecnie ponad 60 leków na nadciśnienie o różnym działaniu. Najczęściej zalecane leki hipotensyjne to:

 • Inhibitory ACE – ich działanie polega na inhibicji aktywności enzymu, który przyczynia się do przemiany angiotensyny. Zmniejszenie stężenia angiotensyny działa hipotensyjnie.
 • Blokery kanału wapniowego – zatrzymują transport jonów wapnia przez błony do mięśni i tętnic, w wyniku czemu nie ulegają one obkurczeniu. Preparaty te działające jako antagoniści wapnia są polecane osobom powyżej 60-go roku życia.
 • Diuretyki tiazdyowe – leki o działaniu moczopędnym powodują zwiększone wydzielanie moczu, a wraz z nim nagromadzonego w organizmie sodu, co łącznie prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Bardzo często lekarza zalecają terapię z wykorzystaniem dwóch różnych preparatów obniżających ciśnienie. Najpopularniejszą kombinacją są diuretyki tiazydowe i blokery kanału wapniowego. Jeżeli chory nie ma możliwości zgłoszenia się do lekarza to doskonałym rozwiązaniem jest zamówienie najbardziej sprawdzonych leków na nadciśnienie, np. Amplodipine, Ramipril czy Lisinopril przez Internet na stronie naszego serwisu. Nadciśnienie tętnicze to poważne schorzenie, którego nie wolno lekceważyć. Nieleczone może skutkować poważnymi komplikacjami, a nawet uszkodzeniem organów wewnętrznych. Podczas składania zamówienia wystarczy wypełnić krótki test medyczny, który dostarczy naszemu lekarzowi informację o podłożu choroby i stanie zdrowia pacjenta. Jeżeli konieczna okaże się terapia to lekarz wypisze odpowiednią receptę, która zostanie automatycznie zrealizowana w naszej aptece, a lek wysłany do Państwa bez dodatkowych opłat.

Czy można zakupić leki na nadciśnienie przez Internet?

Produkty farmaceutyczne, które są najskuteczniejsze w walce z nadciśnieniem są dostępne tylko na receptę. Jednak z myślą o pacjentach, dla których niedogodna lub niemożliwa jest wizyta lekarska stworzyliśmy możliwość zakupu leków: Amplodipine, Bendroflumethiazide, Lisinopril czy Ramipril przez Internet. Aby nabyć receptę należy podczas składania zamówienia odbyć darmową konsultację medyczną, podczas której nasz lekarz określi czy lek będzie bezpieczny i efektywny w indywidualnym przypadku chorego. Jeżeli zostanie wydana recepta to będzie ona automatycznie zrealizowana we współpracującej z nami aptece. Wszystkie przesyłki wysyłane w dobrze zabezpieczonych paczkach z wykorzystaniem ekspresowej wysyłki kurierskiej. Koszt wysyłka towaru jest wliczone w cenę produktu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*