Mydła i balsamy do ciała

Mydła i balsamy do ciała

Mydła są solami sodowymi lub potasowymi wyższych kwasów tłuszczowych, powierzchniowo czynnymi z właściwościami piorącymi i emulgującymi. Wybierając odpowiednie mydło należy je dostosować do typu skóry. Zwykle na opakowaniu jest zapisany odczyn pH, jeśli wynosi 5,5-7 można mieć pewność, że nie wysuszy skóry. Jeśli jednak na opakowaniu nie ma zapisu dotyczącego odczynu jest to mydło zasadowe, których trzeba unikać.

Skóra sucha

Skóra sucha jest typem skóry, który wymaga bardzo dużej ochrony. Zaleca się by mydło było delikatne i najlepiej w formie płynu lub żelu. Najlepiej zawierało w swoim składzie dodatek kremu czy oliwki, ponieważ zostawiają one na skórze niewidoczny film, który chroni skórę przed utratą wody.

Skóra tłusta i mieszana

Ten typ skóry produkuje bardzo dużo łoju na czole,nosie, brodzie (punkt T), karku, dekolcie i plecach. Takiej skórze potrzebne jest dokładne oczyszczanie lecz trzeba uniknąć wysuszenia. Odpowiednim będzie podczas mycia stosowanie peelingu do przetłuszczających się miejsc. Korzystne również są mydła glicerynowe, które są w kostce i mają zatopione przykładowo: pestki owoców, ziarna czy otręby. Do twarzy lepiej stosować płyny głęboko oczyszczające, przez co będą regulowały pracę gruczołów łojowych.

Skóra wrażliwa

Skóra szczególnie wymagająca. Wrażliwa, alergiczna, łojotokowa czy skłonna do wyprysków – do tego typu cery powinno się używać tzw. mydła bez mydła. Są to bardzo łagodne mydła, utrzymujące naturalny i lekko kwaśny odczyn pH, ponieważ nie naruszają płaszcza lipidowego skóry.

Skóra normalna

Występuje zdecydowanie bardzo rzadko i jest najmniej wymagająca, lecz także o nią trzeba dbać by się nie wysuszała. Mogą to być mydła w każdej postaci ale nie mogą mieć substancji nawilżających. Do twarzy zaleca się stosować żele i płyny a nawet mydła dla dzieci, ponieważ zawierają one substancje zapobiegające wysuszaniu skóry.

Balsamy do ciała są mieszaninami związków organicznych wytwarzanych przez rośliny w wyniku uszkadzania tkanek a także w procesach przemiany materii. Na rynku występuje kilka rodzai balsamów:

Balsamy nawilżające – skierowane szczególnie dla ludzi z problemami suchej skóry. Zjawisko to najczęściej można zaobserwować latem, jest to czas w którym proces wysuszania przebiega bardzo łatwo i szybko. Skóra staje się pomarszczona, często się łuszczy i wygląda o wiele starzej. Dlatego bardzo ważnym jest stosowanie balsamów, które nawilżą i odżywią zniszczoną słońcem skórę. Efekt będzie widoczny prawie natychmiastowo, ponieważ balsamy nawilżające mają lekką i szybko wchłaniającą się konsystencję, powinno się je stosować po każdej kąpieli lub gdy odczuwalny jest dyskomfort związany z suchą czy szorstką skórą. Warto korzystać z balsamów które posiadają w swoim składzie olejki jojoba, olejki z winogron lub awokado. Dodatkowo balsam często jest bogaty w witaminę E.

Balsamy regenerujące – ten rodzaj balsamów skierowany jest zazwyczaj dla dojrzałej skóry, wtedy gdy jest ona w znacznym stopniu wysuszona i ma skłonności do łuszczenia. Takie balsamy w swoim składzie zawierają witaminy C i E a także proteiny jedwabiu, owoce i zioła. Systematyczne stosowanie takich balsamów zregeneruje skórą, pozostawiając ją gładką, odmłodzoną i przyjemną w dotyku.

Balsamy brązujące – czyli alternatywa dla słońca i solarium. Są dużo zdrowsze od samoopalaczy, a co więcej nie pozostawiają na ciele nieestetycznych smug a nadają skórze przyjemny, naturalny wygląd i delikatną opaleniznę. Dzięki nim skóra staje się gładka i nawilżona. Przez korzystanie z solarium skóra o wiele szybciej się starzeje, a niekiedy tworzą się na niej brzydkie plamy. Balsamy brązujące można stosować do wszystkich rodzajów skóry. Zawierają w swoim składzie: wyciągi z orzecha włoskiego i bursztynu, witaminę E i masło Shea.

Dla ludzi z delikatną a jednocześnie wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień zaleca się stosować balsamy apteczne. Nazwa może jest troszkę dziwna i mało zachęcająca ale właśnie takie balsamy zawierają składniki idealnie dobrane by nie podrażniać wymagającej skóry np.: kwas mlekowy, mocznik i masło Karite. Mogą je stosować zarówno dzieci jak i dorośli.