Leczenie ADHD

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Leczenie ADHD powinno mieć charakter wielokierunkowy to znaczy łączyć działanie rodziców, nauczycieli, otoczenia. Należy zwrócić uwagę na stan dziecka, jak się zachowywać względem niego, jak stosować system pochwał i kar, jak trzymać bezpieczeństwo w stosunku do niego. Potrzebne jest uświadomienie bliskich, że nadpobudliwość psychoruchowa to nie ich wina; głównym celem jest doprowadzenie do ustąpienia objawów choroby oraz zatrzymania postępujących niekorzystnych objawów ADHD.

Najlepsze działanie ma psychoterapia i farmakologiczne wsparcie, jednak należy pamiętać, że nie stosuje się leków do 6 roku życia. Psychoterapia składa się z terapii rodzinnych gdy sytuacja w rodzinie nie jest prawidłowa oraz terapii indywidualnej lub grupowej, gdy dziecko ma problemy z kontaktami między rówieśnikami.

Leczenie farmakologiczne są bardzo skuteczne. Szacuje się, że u około 80% dorosłych przynoszą one poprawę. Leki dzielimy na stymulanty i niestymulanty. Głównym ich działaniem jest zwiększenie ilości neuroprzekaźników takich jak dopamina i norandrenalina.

STYMULANTY:

Medikinet – może powodować mdłości i zawroty głowy, ogólnie uważany za dobry lek- działa przez około 8 godzin gdy leki podobne działają nawet o połowę krócej. Hamuje apetyt. Itnieje ryzyko uzależnienia.

Concerta – lek refundowany(do wieku 18 lat); może powodować przytłumienie, nastrój depresyjny, apatyczność, zmniejszenie apetytu. U dorosłych działa motywująco- zwiększając koncentrację pozwala skupić się na jednej rzeczy. W większych dawkach może wywoływać tiki. Służy również do leczenia depresji.

Ritalin – często używany w Stanach Zjednoczonych, w Polsce dostępny przez import docelowy. Pochodne amfetaminy

Adderal l- dostępny jedynie przez import docelowy, stosowany przez sportowców jako środek nielegalnie dopingujący, powoduje poprawę koncentracji, zmniejsza uczucie senności. Do skutków ubocznych możemy zaliczyć między innymi: brak apetytu, kołatanie serca, suchość w ustach, euforia a nawet drgawki. Przy nadużywaniu Adderallu mogą wystąpić psychozy i utrata kontaktu ze światem zewnętrznym.

Dexedrine – działa dwukrotnie silniej od amfetaminy. Zwiększa wytrzymałość fizyczną, koncentrację, redukuje poziom zmęczenia. Efekty niepożądane są takie same jak amfetaminy.

NIESTYMULANTY:

Bupropion – skuteczny lecz nie jest oficjalnie polecany; Odczuwa się lekkie pobudzenie, mniejsze zapotrzebowanie na sen. Do działań ubocznych zaliczyć możemy niepokój, suchość w ustach, czasami występują drgawki, zwiększone libido.

Amantadyna – lek przeciwwirusowy, który znalazł zastosowanie w leczeniu ADHD. Może wywoływać napady senności, czasami po stosowaniu zwiększa się libido. Stosowany także w leczeniu depresji.

Piracetam – usprawnia działanie mózgu, zwiększa koncentrację, zapamiętywanie. Wskazane do stosowania pomocniczno przy ADHD.

Strattera – substancją aktywną jest tu atomoksetyna. Ma mniejszą skuteczność od innych leków ale dlatego nazywana jest bezpieczniejszym. Często występujące skutki uboczne to brak apetytu, bóle brzucha, problemy ze snem, przyspieszone bicie serca. Nie uzależniający.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*