Jak walczyć z chorobą lokomocyjną?

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną? Tag: choroba lokomocyjna    kinetoza    nudności    wymioty

Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna polega na nadmiernym pobudzeniu błędnika. Błędnik przekazuje do organizmu informacje o poruszaniu się i prędkości, gdy w międzyczasie zmysł wzroku przekazuje że nadal znajdujemy się w jednym miejscu ( samochód, autobus). Następuje w tym momencie tak zwany „ chaos informacyjny”, polegający na braku powiązania pomiędzy sprzecznymi informacjami wysyłanymi przez różne zmysły. Choroba lokomocyjna najczęściej dotyczy dzieci starszych, gdyż niemowlęta przy kołysaniu środków transportu najczęściej zasypiają.

Jakie są objawy kinetozy?

Podstawowymi objawami tej przypadłości są nudności i wymioty. Często towarzyszą jej również bóle głowy, zawroty oraz uczucie senności. U dziecka można wtedy zaobserwować bladą, spoconą skórę. Maluch podczas podróży może być apatyczny, pozbawiony humoru, często marudny.

Jak sobie poradzić z dzieckiem podczas podróży?

Najlepszą metoda na uniknięcie problemów związanych z chorobą lokomocyjną jest unikanie środka transportu, który nie służy naszemu dziecku. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Aby przetrwać podróż warto stosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim należy zachować spokój i nie denerwować dziecka, gdyż stres może nasilić objawy kinetozy. Warto przed podróżą dać maluchowi lekki posiłek, gdyż pusty żołądek zwiększa nasilenie choroby lokomocyjnej. Dziecko powinno siedzieć przodem do kierunku jazdy. Dobrym sposobem jest odwrócenie uwagi małego podróżnika od możliwych dolegliwości. Ciekawe zabawy, ulubiona płyta z bajką skutecznie odwróci uwagę malucha. Ważne jest również aby co jakiś czas organizować postoje, podczas których nasz maluch może zaczerpnąć świeżego powietrza. Najbardziej wskazane jest aby postoje odbywały się średnio co 30- 40 minut.

Profilaktyczne środki:

Może się okazać że na twoje dziecko żaden z powyższych sposób nie zadziałał. Dlatego warto przed planowaną podróżą zaopatrzyć się w specjalne preparaty zwalczające chorobę lokomocyjną. Odpowiednio dawkowane zapewnią dziecku komfortową podróż, bez wymiotów czy nudności.

Dużą skutecznością w zapobieganiu kinetozy mogą pochwalić się takie produkty jak:

Aviocar– naturalny środek, zawierający ekstrakty z imbiru, mięty i rumianku. Łagodzi objawy związane z chorobą lokomocyjną, poprzez korzystny wpływ na układ pokarmowy. Występuje w formie tabletek do ssania

Locomotiv syrop– zawiesina zawierająca sproszkowane kłącze imbiru. Dzięki jego zdolnościom zwiększa się wydzielanie śliny,soku żołądkowego i żółci, co powoduje zmniejszenie objawów choroby lokomocyjnej.

Cocculine– homeopatyczny lek z laboratorium Boiron. Zalecany jest w przeddzień podróży i w dniu podróży, 2 tabletki trzy razy dziennie. W przypadku dzieci poniżej 6 roku życia sugeruje się rozpuszczenie tabletek w wodzie.

Lokomotiva– w formie kapsułek, zawierających sproszkowane kłącze imbiru. Skutecznie niweluje nudności i wymioty. Zapobiegawczo, pół godziny przed planowaną podróżą zaleca się przyjęcie dwóch kapsułek.