Jak leczyć depresję poporodową?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jak leczyć depresję poporodową? Tag: ciąża    depresja poporodowa    leczenie depresji    objawy depresji

Depresja poporodowa jest zespołem zaburzeń afektywnych o bardzo szerokim spektrum. Objawy występujące podczas depresji poporodowej, są takie same jak przy depresji typu relatywnego. Odróżnia się ją jedynie przez to, że ta występuje po porodzie.

Mówi się, że depresja poporodowa dotyka co szóstą kobietę, a zmęczenie i smutek występujący po porodzie zwany Baby blues praktycznie każdą. W bardzo prosty sposób można rozróżnić depresję od zwykłego smutku związanego z porodem. Baby blues dotyczy ok. 50-80% kobiet, występuje zwykle 2-4 dni po porodzie, utrzymuje się bardzo krótko i nie uznaje się go jako choroby, ponieważ najlepszym lekarstwem na Baby blues jest wsparcie ojca dziecka, przyjaciół oraz najbliższych członków rodziny. Jeśli chodzi o depresję poporodową, sytuacja kształtuje się o wiele gorzej, ponieważ nieleczona depresja może trwać miesiące, a nawet chronicznie przez lata.

Objawy depresji

Objawy to m. in. znaczny dyskomfort psychiczny jak i fizyczny. Ogromny smutek, ciągłe zmęczenie, zaburzenia apetytu, niekontrolowany płacz, niepokój, załamania nastroju, które w efekcie powodują trudności w wykonywaniu obowiązków domowych, dbania o siebie jak i przysadziste dbanie o zdrowie dziecka lub wręcz przeciwnie brak zainteresowania niemowlakiem.

Leczenie depresji

Niezbędnym jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednią formę leczenia. Najczęstszą metodą jest psychoterapia, jednakże w ciężkich przypadkach dodaje się leki na depresję – antydepresyjne i uspokajające. Podczas trwania leczenia najważniejsze jest wsparcie bliskich i zrozumienie. Kobieta może również skorzystać z grupy wsparcia, które są tworzone przez kobiety dotknięte tym problemem. Dzięki tej metodzie kobiety czują, że nie są same, mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami i problemami. Naprawdę warto zapytać o tą metodę swojego lekarza psychologa.

Jeśli depresja pogłębia się tuż przed miesiączką lekarz może zalecić leczenie progesteronem.

Przy leczeniu farmakologicznym należy pamiętać, że środki farmakologiczne przenikają z mlekiem matki do organizmu dziecka. Jeśli dawki leków na depresję są stosunkowo niskie, nie zagrażają dziecku. Leki takie jak np. fluoksetyna mogą powodować u dzieci kolki, niedobory wagi czy niespokojny sen. W farmakoterapii leczenia kobiet z depresją poporodową najczęściej stosuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, z reguły podaje się połowę z sugerowanej dawki. Część matek uważa, że pomoc psychologiczna jest wystarczająca, by nie rezygnować z karmienia piersią.

Kobieta cierpiąca na depresję poporodową, nie powinna sama ustalać terminu odstawienia leków (takie leczenie może trwać nawet do kilku miesięcy), lecz skonsultować się z lekarzem specjalistą. Chwilowa poprawa samopoczucia często nie oznacza pełnego powrotu do zdrowia. Można stopniowo obniżać dawkę leków antydepresyjnych, ale nie można ich gwałtownie odstawiać.

W ramach leczenia depresji poporodowej poprzez psychoterapię największe wyniki osiąga się za pomocą terapii behawioralno-poznawczej czy terapii psychodynamicznej. Równie owocna, może okazać się terapia prowadzona z własnym partnerem, szczególnie gdy oboje cierpią z powodu depresji poporodowej.

Preparaty ziołowe mogą być pomocne w często długotrwałym procesie leczenia depresji. Mają one na celu łagodzenie niektórych objawów, które występują w czasie depresji. Najpopularniejszym ziołami jest dziurawiec i melisa, dostępne w każdej aptece bez recepty. Posiadają działanie antydepresyjne, uspokajające, korzystnie działaj na żołądek, usuwając wszystkie bóle skurczowe. Należy stosować zioła mimo, że mają one stosunkowo słabsze działanie niż zwykłe leki na depresję, ale nie powodują skutków ubocznych charakterystycznych dla leków antydepresyjnych.

W przypadku łagodniejszej formy depresji można stosować preparaty bogate w żeń-szeń, który zwiększa odporność na stres. Generalnie stosuje się zioła, które potrafią niwelować zachwiania nastroju, zwiększać ilość dopaminy w mózgu, a także łagodzić stany lękowe i na poprawę nastroju. Zioła mają korzystny wpływ na nasz organizm podczas depresji, lecz jest to proces złożony, gdzie same zioła mogą nie być wystarczające, a niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne czy psychologiczne.

Kobieta chora na depresję poporodową, która unika leczenia specjalistycznego lub taka, która nie została zdiagnozowana, może stać się zagrożeniem dla siebie jak i dla dziecka. Jest wiele kobiet, które mają poczucie winy i żalu czy wstydu w związku z brakiem wszechobecnego zachwytu nad dzieckiem. Nie może to być jednak powód do zamykania się w sobie i samotnej drogi przez mękę, lecz najlepsza chwila by wyciągnąć rękę po pomoc. Urodzenie dziecka jest bardzo ważną chwilą w życiu każdej kobiety i zdecydowanie nic nie powinno stać na przeszkodzie młodej matki, by mogła odpowiednio wychowywać swoją pociechę.

Nieleczona depresja może być związana z nawrotami choroby o wzmożonej sile. Nie oznacza to jednak, że po kolejnym porodzie kobieta znów będzie cierpiała na depresję poporodową.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*