Efedryna i kreatyna

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Stosowane przez amerykańskich futbolistów efedryna i kreatyna zwiększają ryzyko niebezpiecznego dla życia przegrzania.

Przypadki śmierci spowodowanej przegrzaniem organizmu przed rokiem 1985 zdarzały się w USA cztery-pięć razy w roku. Wprowadzenie odpowiednich metod nawadniania pozwoliło niemal je wyeliminować. Jednak po roku 1995 znów zaczęły być problemem.

Według dra Juliana Bailesa z Virginia University, konsultanta National Football League Players Association w latach 1985-94 odnotowano tylko sześć przypadków śmiertelnego odwodnienia i przegrzania wśród graczy (co daje 0,6 rocznie). Natomiast w latach 1995, 1998, 2000 i 2001 zdarzyły się po cztery takie zgony. Wszystkie miały miejsce w sezonie letnim.

Dr Bailes oraz dr Robert C. Cantu z Emerson Hospital w Concord i dr Arthur L. Day z Bostonu twierdzą, że stosowane przez sportowców suplementy – efedryna i kreatyna – mogą ułatwiać odwodnienie podczas forsownych ćwiczeń przy wysokiej temperaturze otoczenia. Liczba przypadków śmierci z przegrzania raptownie wzrosła po złagodzeniu przepisów dotyczących sprzedaży suplementów.

Autorzy zalecają sportowcom i trenerom dużą ostrożność, jeśli chodzi o przyjmowanie różnych "cudownych środków" i zwracanie bacznej uwagi na objawy przegrzania.

Efedryna i pokrewne związki są sprzedawane jako produkty dające "ziołową energię" i reklamowane ze względu na działanie odchudzające i energetyzujące. Znana też pod nazwą "Ma-huang" efedryna ma działanie zbliżone do amfetaminy. Może wpływać na serce i układ krążenia, podnosząc temperaturę ciała oraz zmniejszając zdolność organizmu do ochładzania się.

Kreatyna to substancja naturalnego pochodzenia, zawarta na przykład w mięsie. Jednak preparaty czystej kreatyny pozwalają przyjąć dziennie dawkę odpowiadającą zawartej w kilku kilogramach mięsa. Jest sprzedawana jako "budulec mięśni". Zażywają ją kulturyści, piłkarze, kolarze, tenisiści. Jej skuteczność pod tym względem bywa porównywana ze sterydami – ale kreatyna jest legalna i wydawała się nie mieć szkodliwych skutków ubocznych. Jest dostępna w formie proszku, tabletek, kapsułek, a nawet gumy do żucia.

Pod jej wpływem woda z naczyń krwionośnych przechodzi do komórek mięśniowych, co pogarsza zdolność organizmu do ochładzania się (krwi jest mniej w krwioobiegu, a przy tym jest gęstsza, więc trudniej odprowadza ciepło z tkanek, przez które przepływa).

Wielu sportowców używa obu preparatów. Kreatyna i efedryna są popularne także w Polsce, zwłaszcza wśród kulturystów (nawet początkujących).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*